iyiköfüfilm

17
Mar
2011

Gwendoline (1984)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

“Gwendoline” ya da bir diğer ismiyle “The Perils of Gwendoline in the Land of the Yik-Yak” yönetmenliğini Just Jaeckin’in yaptığı 1984 yapımı bir Fransız aksiyon/seksploitation filmi. Jaeckin 70’li yıllarda yaptığı ve uluslar arası üne kavuşmuş Emmanuelle ve Histoire d’O (Story of O) nun da yönetmeni.

Gwendoline, John Willie’nin yarattığı bondage temalı bir çizgi romandan ve çizgi romandaki Gwendoline karakterinden esinlenilerek sinemaya uyarlanan bir film. Film az da olsa Indiana Jones’u da anımsatıyor. Gwendoline’in bilim adamı olan babası nadir bulunan bir kelebeği bulmak için ormanda araştırma yaparken kaybolur. Gwendoline de babasını bulmak için yardımcısı Beth ile Çin’e gelir. Çin mafyası ile başı derde girer ve Willard isimli bir asker tarafından kurtarılır. Daha sonra Gwendoline bu askere 2000 $ karşılığında babasını bulmalarına yardımcı olmasını teklif eder. Babasının en son Yik-Yak isimli efsane bir bölgeye kelebeği yakalamak için gittiğini öğrenirler.  Yik-Yak’da yaşayan kadınlardan oluşan bir kabile ile başları belaya girer.

Gwendoline birçok açıdan izlemesi keyifli, tam anlamıyla bir B filmi. Düşük bir bütçeyle çekilen filmde aksiyon sahneleri, bir miktar gore, vasat oyunculuklar, garip diyaloglar ve bolca çıplaklık ve seks sahnesi görmek mümkün. (daha&helliip;)


5
May
2009

Histoire d’O (1975)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Erotik sinemanın en ilginç ve sıradışı başyapıtlarından birisidir Histoire d’O…

1975-histoire-doYönetmenliğini Just Jaeckin’in yaptığı bir erotik edebiyat uyarlaması. Meraklıları yönetmeni Emmanuelle ve Gwendoline filmlerinden kolayca hatırlayacaktır. Historie d’O yazar Dominique Aury’nin 1954 yılında aynı isimle yayınladığı ve yayınlandığı dönemde büyük sansasyon yaratmış kitabından uyarlanmıştır. Hatta kitap İngiltere’de yasaklanmış ve yasaklanmayan ülkelerde ise yayınevleri kitabı basmaya cesaret edememiştir.

Tarih boyunca erkek karakter, kadının üzerinde baskı kurmayı ve ona sahip olmayı arzulamıştır. Ve bu konu her dönem edebiyatta da yerini bulmuştur. Filmimiz erkeklerin kadınlar üzerindeki egemenliği üzerine kurulu.

“O” karakterini canlandıran Corinne Clery filmde oldukça iyi bir performans sergilemiş. “O” bir moda fotoğrafçısıdır ve sevgilisi Rene’in kölesi olmaktan başka bir şey istememektedir. Filmin açılış sahnesinde Rene ve “O”yu bir aracın içerisinde Roissy denen bir tür okula giderlerken görüyoruz. Fakat bu okulun farklı kadınları erkeklerine itaat eden kölelere çeviren bir yer olmasıdır. Roissy mekan olarak oldukça gotik bir yerdir. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni