iyiköfüfilm

Joko_Anwar

1975 doğumlu Joko Anwar 1999’da sinema eleştirmenliğine başlar. 2003’te televizyon dünyasına adım atar ve ülkesinde bir fenomene dönüşen Arisan!’ın senaryosunu yazar. İlk uzun metraj denemesi olan 2005 tarihli Janji Joni ise o yıl Endonezya’da en çok izlenen film olmasının yanı sıra uluslar arası festivallerde de gösterilir. Bir romantik komedi olması nedeniyle bu filmi es geçiyor ve yönetmenin bizi ilgilendiren filmlerine göz atmaya başlıyoruz: (daha&helliip;)


İsmi ilk gördüğünüzde size hiçbir çağrışım yapmamış olabilir ama yazımıza konu bu şahsiyet Endonezya korku sinemasının kraliçesi ilan edilmiş bir yıldız. 1942 yılında Endonezya’da dünyaya gelen aktris sahip olduğu Endonezya kökeninin yanı sıra Alman ve Felemenk bir kökene de sahip.

Korku kraliçesi Suzanna, 1981 yapımı film Sundelbolong’da canlandırdığı efsane hayalet fahişe Sundel Bolong rolüyle Endonezya’da büyük bir ün sağladı. Yönetmenliğini Sisworo Gautama Putra’nın yaptığı filmde, Suzanna’nın canlandırdığı Sundel Bolong Endonezya ve Malezya mitolojisinde var olan efsane bir hayalet. Genellikle güzel uzun saçları olan ve beyaz bir elbise giymiş bir kadın olarak tasvir edilen Sundel Bolong ismi ve bu mit çoğunlukla fahişelikle bağlantılıdır. Sırtında büyük bir delik olan fahişe olarak bilinir. Sundel bolong hamileyken ölen bir kadının ruhudur efsaneye göre ve mezarda iken çocuğunu doğurur. Başka bir efsaneye göre de çocuğunu doğururken ölür ve bebek sırtında bulunan delikten dışarı çıkar. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni