iyiköfüfilm

9
Tem
2011

Who Can Kill A Child? (1976)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Who Can Kill A Child? 2007 yılından sonra piyasaya DVD’sinin çıkmasıyla keşfedilen kült mertebesine erişmiş bir İspanyol korku filmi.

Narciso Ibanez Serrador’un yönetmenliğini yaptığı film İngiliz bir çiftin tatillerini geçirmek için gittikleri bir adada başlarından geçen dehşet verici olayları işliyor. “Who Can Kill A Child?” savaşın çocuklar üzerindeki etkisini gösteren belgesel tarzı görüntülerle başlıyor. Tatil için İspanyanın turistik bir kasabasını tercih eden çift aşırı kalabalıktan sıkılır. Bu sırada kasabanın plajına bir kadın cesedi vurur. Nereden geldiği belli olmayan bu cesedin ilk başlarda boğulmuş bir kadına ait olduğu sanılır. Fakat daha sonra ceset üzerinde bazı yaraların olduğu fark edilir. Sessiz bir tatil yapmak isteyen çiftimiz Almazora adındaki adaya gitmek için bir tekne kiralar. Adaya yaklaştıklarında onları son derece sevimli ada çocukları karşılar. Çiftimiz adada dolaşmaya başladıkça etrafta kimsenin olmadığını görür. İlk başlarda bunu adanın huzur verici dinginliğine bağlayan çiftimiz daha sonra adada tek gördüklerinin çocuklar olduğunu fark eder.

Film benim son zamanlarda izlediğim en rahatsız edici filmlerden biri oldu. Özellikle filmin müzikleri oldukça rahatsız edici ve adanın o tedirgin edici atmosferiyle oldukça uyumlu. “Who Can Kill A Child?” çok fazla şiddet sahnesi içermemesine karşın izleyiciyi tatmin ediyor. Özellikle başrollerde izlediğimiz ve bir çifti canlandıran Lewis Fainder ve Prunella Ransome oldukça başarılı oyunculuklar sergilemişler. Yaşadıkları tüm gerilimi izleyiciye sonuna kadar hissettiriyorlar. (daha&helliip;)


4
Oca
2011

Kötü Tohum (1963)

Yeşilçam kategorilerinde yayınlandı.

Kötü Tohum, 1956 yapımı Mervyn LeRoy’in yönettiği The Bad Seed isimli filmin Nevzat Pesen tarafından yazılmış ve yönetilmiş 1963 yapımı yerli uyarlaması. Filmde Alev Oraloğlu ve Leyla Oraloğlu başrolde. Ayrıca Suna Pekuysal, Öztürk Serengil ve Bediva Muvahhit gibi oyuncularda yan rollerde teşrif ediyorlar.

Film, günümüz Türk sineması için bile eşine az rastlanır türde sert bir gerilim filmi. Sinemamızın özellikle o yıllarda sadece komedi ve dram türüne ağırlık verdiğini hesaba katarsak bugün bile çekilse çok büyük yankı uyandıracak bu filmin o dönemde yarattığı etkiyi hayal etmek zor olmasa gerek.

Masum ve sevimli görünüşleri ile bize hayat sevinci aşılayan çocuklar sinemada birçok kez kötü ve katil olarak çizilmiştir. Çocukların uyguladığı şiddet (yabancı tabirle ‘Evil Child’) teması sinemada aslında çokça ele alınan bir konu. Her ne kadar bu türün atası olarak bu filmin de esin kaynagi olan The Bad Seed gösterilse de, popüler bir tür olmasında 1976 yapımı The Omen’in büyük etkisi var. Children of the Corn ve Lord of the Flies’da bu türün diğer bilinen önemli filmleri.

Filmin konusuna gelicek olursak; Sekiz yaşındaki Alev sınıfının en titiz ve çalışkan öğrencisidir. Babası sık sık iş seyahatlerine giden Alev, annesi ve üst katta kendilerini çok seven iki kadınla (Suna Pekuysal- Bediva Muvahhit) yaşamaktadır. Bir de evin hizmetçisi esrarengiz bir hali olan Memo vardır. Alev her ne kadar oldukça zeki bir ögrenci olsa da, ögretmenin de tabiriyle doğru ve yanlışı ayırt edemeyen, kıskanç bir karakteri vardır. Bu nedenle sınıftaki diğer çocuklarla oynamayı istemeyen Alev’in tek arkadasi Cemal isimli bir çocuktur. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni