iyiköfüfilm

19
Şub
2011

Shaw Brothers Studio

Dövüş Filmleri Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı.

Shaw Brothers (HK) Limited Şirketi’nin sahip olduğu, Shaw Brothers Studio, Hong Kong filmlerinin en önde gelen ve en büyük film prodüksiyon şirketidir.

1924’te Shaw Şirketi adındaki aile şirketini kurdukları şu anki dağıtım üsleri olan Singapur’da Güneydoğu Asya’daki film dağıtma işleri üzerine stratejik bir hamle yapmak için, Sir Run Run Shaw ve üçüncü erkek kardeşi Runme Shaw 1930 yılında South Sea Film’i kurdular. Sonra adı Shaw Brothers Studio olarak değiştirildi. Şirket 1934’te Hong Kong’un ilk sesli filmi 白金龍 (“platin ejderha” olarak çevrilebilen, silah anlamında argo bir sözcük) çekti. Şirket logosu Warner Bros’un amblemindeki kalkandan esinlenilmişti.

Yönetmenler

Shaw Brothers Studio, yönetmenleri King Hu, Lau Kar-leung ve Chang Cheh ile tanınır. King Hu , Chang Cheh’in filmlerinden ayrılan Come Drink with Me isimli dövüş filmi ile hatırlanan ilk yönetmenlerdendir.  Chang Cheh ise Five Deadly Venoms, Brave Archer (Jin Yong’un çalışmalarına dayanır), The One Armed Swordsman isimli filmleri ve Wuxia, Wushu klasikleriyle Shaw Brothers’ın en meşhur yönetmenidir. Onun kadar meşhur bir yönetmene dönüşen dövüş kareografı Lau Kar-leung, The 36th Chamber of Shaolin ve Eight-Diagram Pole Fighter isimli saygın filmleri çekmiştir. (daha&helliip;)


24
Nis
2010

Hong Kong Aksiyon Sineması

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı.

Hong Kong aksiyon sineması, Hong Kong film endüstrisinin dünya çapındaki ününün temel kaynağıdır. Hollywood, Çin öykülemesi ve estetik birtakım geleneksel akımları harmanlayarak kültürlerarası yüksek albenisi olan bambaşka bir kültürel farklılık yaratır. Son yıllarda, Amerikan ve Avrupa yapımı aksiyon filmlerinin Hong Kong film türlerinden büyük ölçüde etkilenmesiyle birlikte bu akım bir bakıma tersine dönmüştür de denilebilir.

İlk Hong Kong aksiyon filmleri, mistisizm ve eskrime ağırlık veren wuxia türünü benimsemişlerdi. Ancak bu eğilim 1930’larda politik nedenlerden ötürü durmuştur. Yerini, halk kahramanı Wong Fei Hung ile özleşmiş ve izleyenlere dünyadan gerçekçi kesitler sunan silahsız Kung fu’ ya bırakmıştır. Shaw Brothers film stüdyosunun herkesçe bilinir kılan daha cesur Kung fu filmlerinin doğuşunun hemen ardından, savaş sonrası kültürel çalkantılar fazlaca akrobatik şiddet içeren ikinci bir Wuxia dalgasının yaşanmasına neden olmuştur. 1970’ler ise uluslar arası star Bruce Lee’nin yükselişi ve ani ölümüne tanıklık etmiştir. Aynı başarıyı, 1980’lerde Jackie Chan yakalamıştır. Komedi, tehlikeli sıçrayışlar ve aksiyon filmlerinde modern kent yaşamının konu edilmesi onun sayesinde popülerlik kazanmıştır. Ve tabi bir de kendine özgü Wushu yetenekleriyle tüm Batı ve Doğu’yu kendine hayran bırakan Jet Li’den bahsetmeden olmaz. Tsui Hark ve John Woo gibi yaratıcı yönetmenler ve yapımcıların da farklı türleri (örneğin; silahların kullanıldığı filmler, üçlemeler ve doğaüstü temaları) sinemaya kazandırdıklarını vurgulamak gerekir. 1990’larda Hollywood’un önde gelen karakterlerinin çıkışı ile film endüstrisinin ani çöküşü aynı zamana denk gelmektedir. (daha&helliip;)


27
Şub
2010

Five Element Ninjas (1982)

Dövüş Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Five Element Ninjas, yönetmenliğini Chang Cheh’in yaptığı 1982 yapımı bir Shaw Brothers kung fu filmi. Shaw Brothers tarafından yapılmış en iyi işlerden biri olduğunu söylemek mümkün. Film çok sayıda düello sahnesi içermekle beraber, sahnelerin hepsi de inanılmaz bir enerji ile dolu. Koreografinin olduğu kadar oyuncuların da kondisyonlarının etkisiyle çok başarılı bir görsellik sunuyor film. Filmin tamamında kendini gösteren yaratıcılık, şaşırtıcı derecede kanlı sahneler ve bir o kadar eğlenceli olması filmi kopmadan izlemeyi sağlıyor.

Çektiği dövüş filmleriyle tanınan ve bu konuda oldukça başarılı olan yönetmen Chang Cheh, o sıralar yeni keşfettiği, dövüşteki inanılmaz yeteneği ve çevikliği ile göz dolduran yeni yıldız Cheng Tien-chi’ye bu filminde başrol verir. Yönetmen Chang Cheh Shaw Studio’nun başarılı ve renkli bir kariyere sahip yönetmenlerinden biriyken 1983 yılında Shaw Studios’dan ayrılır ve düşük bütçeli Tayvan filmlerine imza atar fakat geçmişteki başarısını yakalayamaz. Five Element Niinja, yönetmenin Shaw’da yaptığı son başarılı iştir. Oyuncularının da katkısıyla film uluslararası bir üne kavuşur ve oldukça popüler olur.

Five Element Ninjas, intikam, ihanet ve hırsı içinde barındıran bir film. Konusu ise kısaca şöyle: Cheng Yun ve beş element Ninjaları, bir kung fu okulundaki tüm öğrencileri katlederler. Bu olaydan kurtulan Tsiau Chin Hau kendisine bir öğretmen bulur ve dört arkadaşıyla birlikte Ninjalığın tüm sırlarını öğrenerek, Cheng Yun ve beş element Ninjalardan intikam almaya karar verir. Aldığı eğitimden sonra içindeki intikam ateşi ve hırsla kötü Ninjalara meydan okur. Filme adını veren beş element ise altın, ağaç, su, ateş ve topraktır.  (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni