iyiköfüfilm

Geçmişten günümüze korku sineması, kendisinden önce gelen gotik edebiyat gibi, karanlık ve bilinmeyen sularda yeni yerler keşfetmeye çalışarak izleyicisine estetik bir doyum yaşatmaya uğraştı. Yolculuk süresince uğranan duraklarda konaklama süresi, popüler sinemadaki üretimi temel alırsak, seyircinin ilgisiyle doğru orantılıydı. Örneğin gotik edebiyatın ilk eserlerinden uyarlamalar, çeşit çeşit canavarlar, zombiler, seri katiller vs. Nihai amaç korku, terör ve ürperme yaratmak olunca, sonsuzluk ve güç gibi kavramları da devreye sokmak gerekiyordu ki aranılan kan, nicedir korku sinemasının anlattığı hikayelerde gizliden gizliye işleniyordu. Spesifik bir inanç sistemi üzerinden dinin, dogmatik düşüncenin, ya da daha cesur bir ifadeyle izleyicinin bilincinde ulvi olanın masaya yatırıldığı korku filmlerinin zamanı gelmişti. Bu yazıyı başlangıç alarak, önümüzdeki haftalarda da film örnekleri ekseninde devam edeceğimiz yazı dizimizde, sözünü ettiğim amaca yönelik kısa ömürlü bir alt türü inceleyeceğiz: Folk horror.

Pagan kavramı bugün genel anlamda semavî dinlerin dışında kalan çok tanrılı dinsel inanışlara sahip birey ve toplumları tanımlamak için kullanılsa da, kavramın arkasında yatan daha az uygarlaşmış olma vurgusunu yok sayamayız. Bununla beraber, uygarlaşmış toplumların irili ufaklı bazı kültürel gruplarının hala geçmişteki pagan inanışlarından kalan birtakım izlerin peşinden yürüdüğünü yadsımak mümkün değil. (daha&helliip;)


26
Kas
2011

Kill List (2011)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Geçtiğimiz yıl, tv dizileri ve reklam filmleri çeken İngiliz Yönetmen Ben Wheatley’in ilk sinema filmi Down Terrace’ın sınırlı bir dağıtımı yapıldı.  Sözde £6,000 gibi oldukça düşük bir bütçeyle yapılan film, genellikle Brighton gangsteri, onun sevgili karısı ve bahsedilmeyen bir suçtan aklanmış huysuz oğluna ait sıcak banliyö evinde geçen oldukça eğlenceli bir kara komedi filmi. Sürekli yoksul karakterler gelip gidiyor; yarı doğaçlama, üstü kapalı küçük konuşmalar geçiyor ve insanların çoğu tahtalıköyü boyluyor. Film düşük bir bütçeyle hazırlanmış olmasına rağmen, daha geniş bir kitleye ulaşmış olan sonraki filmi  Kill List’i görmek için izleyiciyi oldukça heyecanlandırıyor.

Kill List yukarıda da bahsettiğim gibi yönetmenliğini Ben Wheatley’in yaptığı, başrollerinde ise Neil Maskell, Michael Smiley ve MyAnna Buring’in oynadığı bir İngiliz korku filmi. Tıpkı Down Terrace gibi, Kill List de belli bir türde başlayıp başka türlere atlayan ve dönüşen huzursuz edici, gizemli bir gerilim filmi. Bu biçimdeki filmlerin bir örneği de, bir hayli hayal kırıklığına yol açan, korku filmine dönüşmeden önce western filmi olarak başlayan Cowboys & Aliens filmi.  Günümüz popüler sinemasında bu tür örneklere rastlamak mümkün. Bir İkinci Dünya Savaşı filmi olan Michael Mann’ın The Keep filmi de ilerleyen dakikalarda bir korku filmine dönüşüyor. Aynı şeyi John McTiernan’ın Predator filminde de görmek mümkün.

Jay (Neil Maskell), rahat bir banliyö evinde dediğim dedik ve alıngan sarışın eşi Shel (MyAnna Buring) ve uyku vakti geldiğinde zırhlı arabaların Irak, Afganistan ve Bağdat’taki pusuları hakkında hikâyeler dinlemek yerine babasıyla şövalyecilik oynamayı tercih eden yedi yaşındaki oğlu Sam ile birlikte yaşayan eski bir asker. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni