iyiköfüfilm

22
Tem
2011

BMX Bandits (1983)

B-Film kategorilerinde yayınlandı.

BMX Bandits, Nicole Kidman’ın da rol aldığı Avustralya yapımı bir komedi ve macera filmi. Filmde Judy rolüyle henüz bir genç kız olan Nicole Kidman dışında P.J. rolünde Angelo D’Angelo, Goose karakteri ile James Lugton ve bisiklet tamircisi rolünde ise James Mackay yer alıyor. Filmin yönetmeni ise Brian Trenchard-Smith.

Goose, P.J. ve kız arkadaşları Judy’nin bisikletle neredeyse yapamadıkları şey yoktur. Bütün şehrin altını üstüne getirirler. Bir gün bir kutu içinde polis telsizi bulurlar. Amaçları telsizleri satıp kendilerine yeni BMX bisikletler almaktır. Bu arada şans eseri kendilerini bir banka soygunu yapan bir çeteye karşı polisle işbirliği yaparken bulurlar.  Bir soyguncu çetesiyle karşı karşıya kalan bisikletli gençler ile çete arasında Sydney’de bir kovalamaca başlar.

Film her ne kadar oyunculuk, senaryo açısından tatmin edici olmasa da izlemesi oldukça eğlenceli bir film. 1983 yılında Avustralya Film Enstitüsü tarafından dört ayrı ödüle aday gösterilen film, özellikle yapıldığı dönemde Avustralya’da bisiklet özellikle BMX sever gençler tarafından büyük ilgi çekmiş. Filmin Amerika pazarında gösterildiği isim ise Short Wave. (daha&helliip;)


15
Ağu
2010

Ozploitation

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı.

Ozploitation, Avustralya yapımı istismar filmlerine ait bir tanımlama. 70ler ve 80ler boyunca istismar türünün farklı alt türlerine ait filmlerle Avustralya’da ve tüm dünyada kendini göstermiştir. Bu alt türler; Sexploitation (Alvin Purple, Pacific Banana), Biker filmleri (Stone), Korku filmleri (Patrick, Long Weekend) ve hatta Kung Fu filmleri (The Man from Hong Kong). Avustralya izleyicisi için bu dönemin en popüler filmleri, Razorback, BMX Bandits ve hem Avustralyalılar hem de diğer ülke izleyicileri için Mad Max filmleridir.

Ozploitation filmleri, 1971 yılında Avustralya’da R Rating isimli sansür ve sınıflandırma sisteminin ortaya çıkmasının ardından yapılmaya başlanmıştır. Bu yıllar aynı zamanda Australian New Wave hareketinin de başlangıç zamanına denk gelir. Ozploitation, New Wave hareketi içinde küçük bir dalga olarak da kabul görmektedir. 80lerin sonuna doğru etkisini kaybeden Australian New Wave hareketi ile birlikte, Avustralya sinemasının yeni bir dönemi başlar: Post New Wave. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni