iyiköfüfilm

                       Celso Ad. Castillo                                                               José Bénazéraf

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz José Bénazéraf ve Celso Ad. Castillo anısına Immoral Tales kitabının yazarı Pete Tombs‘un kaleme aldığı yazının çevirisini İyi “Kötü Film” takipçileriyle paylaşıyoruz. 

Bu blogu ölüm ilanları sütununa dönüştürmek istemiyoruz fakat son bir kaç hafta, “dünya sinemasını vahşi tarafından” olan iki ustanın ölümünü gördü. Onların gidişini burada belirtmek durumundayız.

Daha çok sinema eleştirmeni olan Celso Ad’in dar bir bakış açısına sahip olduğu iddia edilir. Çok tanınmayan Castillo, Filipinler’de ülkenin en yenilikçi ve kışkırtıcı yönetmenlerinden biri olarak kabul edilir. 1943’te doğan Castillo, ilk zamanlar babası gibi avukat olmayı planladı fakat çok geçmeden çizgi roman yazarı olarak eğlence sektörüne yöneldi. 1960’ların ortalarında, o zamanlar hızlı gelişen sinema sektörü için bu çizgi romanları senaryolaştırmaya başladı. İlk filmini 1965’de yönetti ve asıl atılımı, bölgesel sinema endüstrisinin sevilen starlarından biri olan Fernando Poe Jr’ın başrollerinde yer aldığı filmleri ile 70’li yılların başında oldu. (daha&helliip;)


8
Tem
2011

L’eden et apres (1970)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı.

Ülkemizde gösterilen ismiyle “Cennet ve Sonrası”, yönetmenliğini Alain Robbe-Grillet’nin yaptığı 1970 yapımı Fransız-Çek ortak yapımı sürrealist bir film. Film Amerika’da ise “Eden and After” ismiyle gösterime girdi.

Filmin yönetmeni Alain Robbe-Grillet Fransa doğumlu. Yönetmenliğin yanı sıra kendisi aynı zamanda yazar ve senarist. Nouveau Roman (Yeni Roman) akımının öncülerinden biri olarak kabul edilir. L’éden et après, yönetmenin siyah beyazdan, renkliye geçiş yaptığı ilk filmi. Bundan önceki siyah beyaz filmlerinde daha deneysel ağırlıklı çalışırken, bu ve bundan sonraki filmlerinde sado-mazoşizmi ve cinsel temayı bol bol kullanır.

Filmin konusu ise kısaca şöyle; bir grup şımarık, üniversite öğrencisi arkadaş zamanlarını genellikle Cafe Eden adındaki bir kulüpte geçirmektedir. Burada toplandıklarında çoğunlukla seks üzerine sado-mazoşist oyunlar oynarlar. Fakat bir gün tanımadıkları bir adamın gelmesi ve yaptıkları oyunları, kurdukları fantezileri hiç de gerçekçi bulmamasıyla her şey değişir. Artık fantezilerini soyutluktan kurtarıp, gerçekliğe taşırlar. Tabi bununla birlikte korku dolu zamanlar da başlar. (daha&helliip;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni