iyiköfüfilm

erotic_night_of_the_living_deadErotik filmler ve korku filmleri arasında bir köprü kurma çabasıyla, yönetmen Joe D’Amato her iki türün de takipçilerinin ilgisini çekecek bir film yapmaya karar verince ortaya Erotic Nights of the Living Dead çıktı. Söz konusu film (“Sexy Nights of the Living Dead” olarak da bilinir) adından da anlaşıldığı gibi, erotik görüntüler ve vahşi, klasik zombi sahnelerinin karışımını bol miktarda içeriyor. Gösterildiği Grindhouse sinemalarında eminim ki izleyicilerin garip duygular içinde çığlık atmalarına neden olmuştur. Bunun yanında ilk bir saat ve 15 dakika içinde daha çok erotizme yönelilirken son 40 dakikada korku türü devreye girip dozunu arttırıyor hatta filmi tamamen ele geçiriyor demek mümkün. Enteresan bir ayrıntı ise başrol oyuncularından George Eastman’ın film boyunca pantolonunu tam olarak çıkarmıyor olması.

Konuya geldiğimizde, Karayiplerdeki terkedilmiş bir adada zenginler için ilgi çekici bir mekan yaratmayı planlayan girişimci ruhlu biriyle karşılaşıyoruz. Etrafındaki tanıdıklarından gelen bütün uyarılara rağmen “Cat Island” adını vereceği bu mekanı yaratmak konusunda ısrarlı olan girişimcimiz bu amaçla genelde tshirtsüz olarak görülen (ama daha önce de belirttiğim gibi asla tam olarak çıplak kalmayan) Larry’i (George Eastman) görevlendiriyor. Adaya geldiklerinde aslında buranın o kadar da “terkedilmiş” olmadığını ve Laura Gemser ile büyükbabasının adayı çoktan istila etmiş olduklarını görürler. Aynı zamanda onların bir tür değişim içindeki canlıların (kısaca zombiler diyelim) sona kalan örnekleri olduğunu da zamanla anlarlar. Ziyaretçilere karşı da tahmin edileceği gibi pek sıcakkanlı değiller. Ama tabi ki ziyaretçiler de geri adım atmak niyetinde değildir ve bu durumla mücadele etmeye karar verirler. Ta ki adada yaşayan ve öldü sanılan diğer insanlar zombi olarak adaya geri dönene kadar..

Konusundan da anlaşıldığı aslında film gayet eğlenceli ama bazı konularda limitlerini tam olarak zorlamamış. Özellikle erotik sahnelerde bu durum görülüyor. Öte yandan D’Amato’nun muhteşem atmosfer yaratma yeteneği bu açığı kapatıyor. Bunun yanında Marcello Giombini‘nin başarılı müzikleri de filmin bir diğer artısı. Daha çok bu tür filmlerde rol almasıyla tanınan George Eastman ise pek yabancılık çekmemiş ve film ile uyumlu görünüyor. Tek eksi ise daha önce belirttiğim gibi kostüm yönünde. (pantolon çıkarılmaması sendromu) Zombilere gelirsek geleneksel zombi anlayışından uzak olmaları ve enteresan kostüm seçimleri filmin yaratıcı ve orjinal olmasını sağlıyor. Zar zor sürünerek yürüyen zombiler gibi değil de sağlam bir şekilde gelen zombi ordusu olarak görüyoruz kendilerini.

Genel olarak baktığımızda en çok dikkat çeken sahnelerden biri olarak ise “şampanya sahnesi”ni özellikle belirtmeliyim.

Joe D’Amato filmlerine baktığımızda bir Beyond the Darkness ya da Anthropophagus kadar önemli bir yerde yer almasa da yine de sırf yarattığı enteresan erotizm-zombi kombinasyonu için bile izlenebilecek bir film.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

erotic_night_of_the_living_dead2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni