iyiköfüfilm

İsmi ilk gördüğünüzde size hiçbir çağrışım yapmamış olabilir ama yazımıza konu bu şahsiyet Endonezya korku sinemasının kraliçesi ilan edilmiş bir yıldız. 1942 yılında Endonezya’da dünyaya gelen aktris sahip olduğu Endonezya kökeninin yanı sıra Alman ve Felemenk bir kökene de sahip.

Korku kraliçesi Suzanna, 1981 yapımı film Sundelbolong’da canlandırdığı efsane hayalet fahişe Sundel Bolong rolüyle Endonezya’da büyük bir ün sağladı. Yönetmenliğini Sisworo Gautama Putra’nın yaptığı filmde, Suzanna’nın canlandırdığı Sundel Bolong Endonezya ve Malezya mitolojisinde var olan efsane bir hayalet. Genellikle güzel uzun saçları olan ve beyaz bir elbise giymiş bir kadın olarak tasvir edilen Sundel Bolong ismi ve bu mit çoğunlukla fahişelikle bağlantılıdır. Sırtında büyük bir delik olan fahişe olarak bilinir. Sundel bolong hamileyken ölen bir kadının ruhudur efsaneye göre ve mezarda iken çocuğunu doğurur. Başka bir efsaneye göre de çocuğunu doğururken ölür ve bebek sırtında bulunan delikten dışarı çıkar.

Kariyerine çocuk oyuncu olarak başlayan Suzanna, yıllar ilerledikçe Endonezya’nın korku kraliçesi unvanını kazandı. 1960 yılı Asya Film Festivali’nde En İyi Çocuk Oyuncu ödülünü alan yıldız, 1972 yılında Seul’da düzenlenen Asya-Pasifik Film Festivali’nde de Asya’nın En Popüler Aktrisi ödülüyle taçlandırıldı.

50’li yıllarda canlandırdığı düz roller sonrasında kariyerine mistik ve korku içerikli filmler ile devam eden Suzanna 70’li yıllar ile birlikte bu türe geçiş yaptı. Yıldızın filmografisine baktığımızda ise 1982 yapımı The Snake Queen kendisinin klasik haline gelmiş işlerinden birisi. Bunun dışında The Hungry Snake Woman (1982), Sangkuriang (1982), Sundelbolong (1982), Queen of Black Magic (1979) korku kraliçesinin yer aldığı filmler.

90’lı yılların başıyla birlikte oyunculuk kariyerini noktalayan Suzanna, ileriki yıllarda yaptığı bazı işlerle geri dönüşler yapmış. 2003 yılında TV serisi Selma dan Ular Siluman’da yer alan oyuncu, 2008 yılında son işi olan Hantu Ambulance’da yer aldı. Bu rolde hastalığı iyice kendisini belli eden Suzanna, 2008 yılında diyabete bağlı bir komplikasyon sonucu hayatını kaybetti. Ölümünün ardından Endonezya basınında kendisi hakkında çıkan “korku filmlerinin efsanevi ve yeri doldurulamaz kraliçesi, aktris Suzanna’nın ölümü bütün halkta büyük bir üzüntü yarattı” cümlesi, ülkesindeki popülaritesini gözler önüne seriyor.  

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni