iyiköfüfilm

30
May
2011

En İyi 10 İhanet Filmi

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

10. Happiness (1965)

Agnes Varda’nın yönetmenliğini yaptığı film evli bir adamın karısı ve sevgilisi arasında kalması ve mutluluğu ikisiyle birlikte araması üzerine kurulu. Fransız Yeni Dalga sinemasının öncü filmlerinden olan film 15. Uluslar arası Berlin Film Festivali dahil bir çok film festivalinden ödülle dönmüştür. Ülkemiz dahil gösterildiği bir çok ülkede ise tartışmalara neden olmuştur.

9. L’amour l’après-midi (1972)

Eric Rohmer’in Six Moral Tales serisinin altıncı ve son filmi L’amour l’après-midi (Love in the Afternoon). Genç ve başarılı avukat Frederic’in Helene ile mutlu bir evliliği vardır. Fakat evlendikten sonra Frederic diğer kadınlara düşkün biri olmuş ve Helene’den gittikçe uzaklaşmaya başlamıştır. Bernard Verley, Françoise Verley ve Daniel Ceccaldi filmin başrol oyuncuları.

8.Vendredi soir (2002)

Claire Denis’in filmogrofisindeki en dikkat çekici filmlerden biri Vendredi soir (2002). Tipik Fransız filmleri gibi ilerleyen film yinede kendini izletmeyi başarıyor. Valerie Lemercier, Vincent Lindon gibi isimleri barındıran filmde sevgilisiyle buluşmak için gece dışarı çıkan bir kadının sıkışık trafikte bir yabancıyı arabasına almasıyla başlayan olayları konu alıyor.

7. Day of Wrath (1943)

1943 Danimarka yapımı bu siyah beyaz filmin yönetmen koltuğunda Carl Theodor Dreyer var. Bir Norveçli oyun yazarı Anne Pedersdotter’in bir oyununun uyarlaması olan film dini motifleriyle dikkat çekiyor. 17 yüzyılda bir Danimarka köyünde geçen filmde büyücülükle suçlanan yaşlı bir kadının oğlu ve onu suçlayan rahibin genç ve güzel karısı arasındaki ilişkiyi konu alıyor.

6. Betrayal (1983)

Yönetmenliğini David Jones’un yaptığı film Harold Pinter’in 1978 yazdığı bir oyundan uyarlama. Film yayınlandığı dönemde oldukça iyi eleştiriler aldı. Ayrıca Seinfield dizisinde Betreyal adlı bölümde bu filmden esinlenilmiştir. Evli bir kadının ihanetini konu alan filmde Ben Kingsyley, Jeremy Irons, Patricia Hodge gibi isimler başrolde.

5. In the Mood For Love (2000)

Filmin orijinal Çinceismi Zhou Xuan’ın 1946 yapımı filminde kullanılan bir şarkıdan gelmekte. Yine İngilizce ismi ise Bryan Ferry’nin coverladığı I’am in the Mood for Love şarkısından gelmekte. Hong Kong yapımı filmin yönetmeni Wong Kar-wai ve başrollerde Maggie Cheung, Tony Leung oynamakta. Ayrıca film 2000 Cannes film festivalinde aday filmler arasında gösterilmiş ve ilk prömiyeri burada gerçekleşmiştir. Film 1962 yılında geçer, gazeteci Chow Mo-wan ve eşi bir apartmana taşınırlar. Bu sırada Mo-wan Li-Chun ile tanışır ve aralarında bir dostluk oluşur. Bu sırada ikili bir şeyin farkına varır. Eşleri aynı zamanlarda evde olmuyordur.

4. Partir (2009)

Suzanne, Fransanın güneyinde burjuva yaşantısına sıkışıp kalmış bir evli ve iki çocuğu olan bir fizyoterapisttir. Ofisinin tadilatını yapan göçmen bir işçiye aşık olur. Bir anda aşkı uğruna sahip olduğu bütün zenginliği hatta çocuklarını bile geride bırakır. Yönetmenliğini Cathrine Corsini’nin yaptığı filmde Sergi Lopez  ve Kristin Scott Thomas başrolde.

3. Fatal Attraction (1987)

Adrian Lyne’in yönetmenliğini yaptığı filmde Michael Douglas, Glenn Close ve Anne Archer başrolleri paylaşıyor. Evli bir adam olan Dan Gallagher hafta sonu yaptığı küçük bir kaçamak yapar fakat Alexandra için bu basit bir ilişki değildir ve Dan’e kafayı fena takmıştır. Senaryosu Dearden James’e ait olan film 1980 yılında bir İngiliz Tv kanalı için çekilmiş olan kısa film Diversion’dan uyarlanmıştır.

2. Unfaithful (2002)

2002 yılının ilgi çekici filmlerinden biri Unfaithful. Adrian Lyne’in yönetmenliğini yaptığı filmde başrolleri Richard Gare, Diane Lane ve Olivier Martinez var. Filmin senaryosu Alvin Sargent ve William Broyles tarafından 1968 yapımı Fransız filmi Unfaithful Wife (La Famme indifidale) filminin bir uyarlamasıdır. Manhattan’da tesadüfen bir yabancıyla tanışan evli bir kadının kocasını aldatması ve ardından bundan duyduğu pişmanlığı ve sebebiyet verdiği yıkımları konu alıyor.

1. La Femme infidèle (1968)

Claude Chabrol’un yönetmenliğini yaptığı film tam 34 yıl sonra Unfaithful filmiyle tekrar hatırlandı. Açıkçası benimde bu filmden haberdar olmam Unfaithful (2002) filmiyle birlikte oldu. Stephane Audran, Michel Buketi ve Maurice Ronet filmin başrol öyuncuları. Sigortacı Charles, eşi Helene ve küçük oğluyla Paris yakınlarında şehirden uzakta güzel bir evde yaşıyorlardır. Helene sık sık alışveriş ve sinema için Paris’e gider. Charles bu ziyaretler sırasında eşinin kendisine yalan söylediğini fark eder ve olaylar gelişir.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • onur
  3 Tem 2011 00:49

  teşekkürler yalnız cinemageddonda da bu filmler yayımlansa fena olmazdı…yarısını bulamadım filmlerin…

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni