iyiköfüfilm

1
Eyl
2012

Emanuelle Around The World (1977)

XXX kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Emmanuelle (Laura Gemser) erotik sahneler vaad etme özelliğinin yanında dünyada geziye çıkmayı seven karakterlerden biriydi. Bu filmde ise öncelikli misyonu Hindistan’a giderek bir seks gurusundan (George Eastman) yeni şeyler öğrenmek. Laura Gemser‘ın oyuncu olduğu ve Joe D’Amato tarafından yönetilen bir Emmanuelle filmi olmasından dolayı hardcore seks sahneleri ya da hikayede enteresan geçişler görmek filmi izlemeden önce de tahmin edilebilen bir şey. Bu tahmin doğru çıkıyor ve filmde her ikisi de görülebiliyor.

Tekrar filmin konusuna gelirsem, Hindistandaki gezi sırasında Emmanuelle, Mary adında bir kadın ile (Brigitte Petronio) tanışıyor ve bu kadın kendisine Roma’da bazı kızların zorla Hong Kong’a gönderilmek üzere kaçırıldıklarını söylüyor. Bunun üzerine macerasever Emmanuelle duruma karşı duyarlı davranıyor ve kızları kurtarmaya karar veriyor. Bu kızlardan biri olan Cora (Karin Schubert) diğer kızları kurtarmak amacıyla Emmanuelle ile ortaklık kuruyor ve beraber bir maceraya atılıyorlar.

Bu filmde diğer Emmanuelle filmleri ile karşılaştırıldığında gelişen özellikler bulunduğu söylenebilir. Senaryo kurgusunun işleyişi daha akıcı hale getirilmiş örneğin. Belirgin olarak görülen bu gelişme dışında diğer şeylerin hemen hemen aynı olduğunu da söylemek gerek. Seks,erotizm,hardcore sahneleri (tabi sansürsüz versiyonu izliyorsanız) ve vahşilik. Emmanuelle serisinin ortak özellikleri olan bu içerik tabi ki bu filmde de yoğun olarak yer almış ama öncelikle yönetmen D’Amato‘dan bahsetmek istiyorum. Özellikle Hindistan’daki sahnelerde yönetmenin farklı kamera çekimleriyle enteresan sonuçlar elde etmesi dikkat çekici. Bunun yanında sanat yönetiminin de bu tür filmlerde görebileceğiniz en iyilerden birisi olduğunu da ekliyorum.

Ama tabi ki kızların kurtarılması bölümüne geçildiğinde bu naif sahneler yerini daha sert hatta şiddetli sahnelere bırakıyor. Bu sahnelerden de vahşi ne olabilir diye düşünenler ise yılanlı sahnelerde bu sorunun cevabını bulabilir. Emmanuelle filmlerini güzel yapan da aslında bu sıradışı ve deneysel yönleri. Cinselliğin sınırlarını zorlaması da bu türün en ünlü isimlerinden biri olmasının, nerdeyse bir marka haline gelmesinin nedenlerinden biri. Emmanuelle Around the World, beklenmeyenin gerçekleşmesini seyredenlere göstererek bu tür erotizmi en iyi şekilde yansıtıyor.

Bu arada filmde yer alan isimlerden biri olan Ivan Rassimov‘un da Birleşmiş Milletler başkanı rolünde oyunculuk sergilediğini belirteyim. Zaman zaman Emmanuelle ile konuşmak için ortaya çıkması dışında ise pek bir şey yapmıyor. Bunun yanında D’Amato tarafından gerçekleştirilen bir oyunculuk performansı görmek isteyenler de filmi dikkatli izlesin.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni