iyiköfüfilm

12
Eki
2009

El Santo Filmleri

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. 2 Yorum Var

Meksika’da oldukça popüler olan güreşçi kahraman filmleri (Lucha Libre)’nin tarihi oldukça eskilere gider. 1950’lerde görülmeye başlayan bu filmlerin kaynağı 1933 yılında profesyonel güreşi Amerika’dan Meksika’ya getiren Salvador Lutteroth’a dayanır. Lucha Libre ülkede çok tutulan bir spor haline gelirken güreşçilerin taktıkları maskeler de efsaneleşmiştir. Bazı karşılaşmalarda kaybeden güreşçi maskesini çıkarmaya zorlanırdı, böylece yüzü ve gerçek kimliği öğrenilmiş olurdu. Bu filmlerin başkahramanları hem maskeli güreşçiler hem de suçla mücadele eden bir süper kahramandır.

santo-invasion-marcianos-723051

El Santo, gerçek ismiyle Rodolfo Guzman Huerta 23 Eylül 1917’de Tulancigo, Hidalgo, Meksika’da doğdu. Profesyonel güreş hayatına Peralvillo Cozumel Arena’da, 28 Haziran 1934 yılında, henüz 16 yaşındayken, kendi ismiyle başladı. Kendi ismi dışında ringlerde Rudy Guzman, El Enmascarado, El Hombre Rojo, El Murcielago 2 ve El Demonio Negro isimleriyle yer alan Huerta, ilk olarak “El Santo” ismini ise kariyerine başladıktan 8 sene sonra, 26 Haziran 1942’de kullandı. 1934 yılından 12 Eylül 1982 yılına kadar güreşe devam eden El Santo, 48 yıl boyunca profesyonel olarak güreşti.

Santo ringlerdeki kariyerine “rudo” yani kötü çocuk olarak başlar, ama yıllar geçtikçe ringlerdeki kariyerine iyi adam olarak devam etmeye karar verir. Jose Cruz adındaki bir yayımcı 1952 yılında Santo’nun fantastik maceralarını konu alan haftalık bir çizgi roman serisi çıkarır ve bu Santo figürünün Meksika’da bir efsane olmasına vesile olur. Çizgi roman 35 yıl boyunca yayınlanır ve Meksika’nın en popüler çizgi roman serisi olarak tarihe geçer.

Santo’ya 1952 yılında “The Man In The Silver Mask” serisinde oynaması teklif edilir. Fakat Santo bu teklifi gişede başarısız olacağı düşüncesiyle reddeder.  Bunun üzerine rol başka bir ünlü güreşçi olan El Medico Asesino’ya teklif edilir ve kabul eder. Filmin başarısı üzerine Santo daha sonra gelen tekliflere olumlu bakmaya başlar.

ELSANTO1

Santo’nun ilk filmi 1958 yılında Küba’da oldukça düşük bir bütçeyle çekilen “The Evil Brain” filmidir. Filmde Santo isimsiz maskeli bir ajanı canlandırmaktadır. Bu filmi takip eden başka bir filmde de (The Infernal Men) Santo yine maskeli isimsiz bir kahramandır ve polise uyuşturucu satıcılarıyla olan mücadelesinde yardım eder.

Bruce Wayne ve Clark Kent filmlerde suçla mücadele etmek için Batman ve Superman’e dönüşmesi gerekir ama El Santo her zaman El Santo’dur. Filmlerde, çizgi romanlarda ve güreş kariyerinde  gerçek kimliği özenle saklanmıştır… hatta El Santo maskesiyle uyur.

1961 yılında prodüktör Alberto Lopez’le anlaşmasıyla “El Santo”nun film kariyeri kült klasik “Santo vs. The Zombies” filmiyle tam olarak başlar. Santo’ya bu film için 1700 dolar ödenir. Fakat daha sonra 1964 yılında yapımcı Enrique Verhara ile çalışmaya başladıktan sonra ücretini arttırır.

Santo kariyeri boyunca 1958 yılından 1982 yılına kadar 52 Meksika filminde boy göstermiştir. Bunların içinden 9 tanesi ise diğer ünlü maskeli kahraman Blue Demon’ın başrolde olduğu filmlerdir. Santo’nun en iyi filmi “The Mummies of Guanajuato (1970)”dur. Bu filmde Santo’ya diğer maskeli kahramanlar Blue Demon ve Mil Mascaras eşlik etmektedir. 1977 yılında maskeli kahramanlar filmlerinin popülaritesi kaybolsa da El Santo bu dönemde birkaç filmde daha oynayacak ve 1982 yılında Florida’da çekilen “Fury of the Karate Experts” filmiyle sinema kariyeri ve güreş kariyerine son verecektir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Hakan
  12 Eki 2009 12:49

  Santo karakteri Türk filmlerine de esin kaynağı olmuştur. 1973 senesinde çevrilen “3 Dev Adam” filminde Santos karakteri Örümcek Adam ve Yüzbaşı Amerika ile birlikte canlandırılmıştır:)

 • s.severus
  7 Oca 2013 14:22

  santo kurt adam ve draculaya karşı 80 ler video piyasasında izlediğim bir filmdi.İsmi hariç aklımda pek birşeyi kalmadı ama güreş sahneleri vardı iyi biliyorum.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni