iyiköfüfilm

9
Nis
2009

Edwige Fenech

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. 5 Yorum Var
 • edwige-fenech_siyah

90’ların ilk dönemleri ilkokul yıllarının bittiği ve ortaokul çağıyla birlikte ilk ergen duyguların tavan yaptığı dönemlerdi. Video hala en popüler eğlence kaynağıydı benim için. Okul dönüşü yolumun üzerindeki iki video dükkânı önünde dakikalarca Edwige Fenech film afişlerine baktığımı hatırlarım. Sybil Danning ve (They’re Playing with Fire (1984) video piyasasındaki adı Ateşle Oynama) Edwige Fenech o dönemde rüyalarımı süsleyen, afişlerde görebildiğim kadınlardı. Malum o dönemlerde o tarz bir video kiralamak benim gibi utangaç biri için çok zordu. Ayrıca o dönemler günde iki-üç kez yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle arkadaşlarımın anlattığı video kasetinin videoda kalma durumu ve yakalanma korkusu beni uzun süre bu filmlere yaklaştırmadı.

Bu korkuyu kırıp izlediğim filmlerde ise Edwige Fenech benim için bir ilah halini çoktan almıştı. Artık İtalya’da yaşayan bir sevgilim vardı. Sevgili dediğinde uzakta olmalıydı.

70ler ve 80ler deki ergen genç erkeklerin Fenech’i unutamamasının başka bir sebebiyse çevirdiği School Teacher filmleri. Fenech hep olmasını istediğimiz ama olmayan ve bizi baştan çıkaran öğretmenimizdi. Filmlerindeki ergen veletlerse bizdik. Kah kuytu bir köşede kahsa anahtar deliğinden onu izlerdik. Siyah külotların seksi olduğunu bize o öğretti.  Yaşlı bir adamla evlenir onun genç oğlunu baştan çıkartırdı, bizi de tabi. Filmleri birbirine benzer ama biz hiç sıkılmadan izlerdik. Yeni ergendik.

24 Aralık 1948 doğumlu Tunuslu bir baba Fransız bir anneden dünyaya gelmiş. Fenech sinemaya atılmadan önce modellik yapmış. Erotik komedilerle hatırlansa da dönemin Giallo filmlerinde  oynamış ve çok başarılı performanslar sergilemiştir.(Mario Bava, Sergio Martino, Giuliano Carnimeo ve Andrea Bianchi’nin giallo filmleri.)
edwige-fenech21

 

Fenech 1988 yapımı Ruggero Deodato’nun Phantom of Death filminden 20 yıl sonra yine bir korku filmiyle sinemaya döndü. 60 yaşında ve hala çok güzel. Fenech’in Hostel Part:2’de oynayacağını duyduğumda gerçekten çok heyecanlanmıştım. Eli Roth’un röportajında bu konuyla ilgili verdiği bir cevapta bundan en az benim kadar heyecanlandığını görünce Eli Roth’a olan sempatim biraz daha pekişti. Roth, Fenech’le 2006 yılında tanışmış ve filminde oynamasını teklif etmiş.

Fenech’in gönlünün hala korku filmlerinden yana olduğunu görüyoruz. Umarım bundan sonra  kendisini daha çok korku filminde izleriz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Can Evrenol
  9 Nis 2009 03:43

  Hah bin yasa Tolga…
  Ben de Hostel II’de Ruggero Deodato’nun oynadigini, ondan once Hostel I’de Takashi Miike’nin yine ufak bir rol aldigini bildigim icin, Hostel II’deki bu resim ogretmenini gorunce kesinlikle bunun da eski kusaklar icin ilah bir aktor oldugunu tahmin etmistim. Hatta imdb’den bu guzel aktrisi hemen arayip bulmustum ve suphelerimde yanilmadigimi, zamaninin bir Giallo kralicesi oldugunu ogrenmistim.

 • Murat Mutlu
  15 May 2009 01:22

  1970 lerden hayranı olduğum Edwige Fenech ile ilgili olarak 1987 de almış olduğum video oynatıcısında seyredilecek tek bir filmini bulamadım. Bildiğim kadarıyla ne WHS nede Beta kaseti çıktı Türkiyede.

 • Tolga Demirtaş
  15 May 2009 01:33

  80lerin sonları ve 90ların başında 2-3 tane Edwige Fenech filmini video da izlediğimi çok net hatırlıyorum. aşağıdaki linkte E. Fenech’in Türkiye’de yayınlanmış bir filminin türkçe afişi mevcut.

  http://urun.gittigidiyor.com/CILDIRTAN-KADIN-FILMININ-AFISI-EDWIGE-FENECH_W0QQidZZ16620595

 • şükrü derin
  6 Eki 2009 00:59

  edwige fenech in filmlerini nasıl temin edebilirim bilgi verirseniz memnun olurum.

 • nadir ali süter
  10 Ara 2011 02:06

  80’lerde 2 film birarada kuşağında mahallemizin sineması “topkapı sur” da italyan “spagetti vietnam” filmiyle beraber edwige fenech ve gloria guida filmlerini izliyerek ergenliğimizi başarıyla atlatmışızdır.hele öğretmen olduğu film/filmlerin yeri başkadır.ayrıca hostel part 2’deki kısa rolü için quentin tarantino’ya teşekkürler.onun gibi video döneminde yetişmiş birinden başka kim hatırlardıki.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni