iyiköfüfilm

3
Mar
2009

Ebola Syndrome (1996)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 2 Yorum Var

ebolasyndrome2Filmin yıldızı Hong-Kong’lu  anti-kahraman Kai’yi canlandıran Anthony Wong. A.Wong’u dönemin bir çok düşük bütçeli CAT III, CAT IIA, CAT IIB filminde izlemek mümkün. Bu filmlerden iki tanesi var ki benim favorim. Bunlar Untold Story ve Ebola Syndrome. İki filmde de Anthony Wong’u tam bir pislik olarak görüyoruz. Recep İvedik’in gore versiyonu da diyebiliriz kendisi için.

Filme gelecek olursak, filmi ya çok sevecek ya da nefret edeceksiniz. Ebola Syndrome’da tahammül sınırlarını zorlayacak derecede şiddet var; fakat bu şiddet unsurlarıyla komedi o kadar güzel harmanlanmış ki izlediğiniz bir şiddet sahnesinde kendinizi gülümserken bulmanız mümkün. Film o dönem iç piyasaya yapılmış; fakat bu tarz filmlere olan ilginin artmasıyla birlikte filmi dünya piyasasına tanıtan DVD’leri de piyasaya sürülüyor.

Filmimizde Kai (Anthony Wong) bir restoranda çalışmaktadır. Problemli bir kişiliktir. Bir gün patronun karısına tecavüz eder ve patronunu öldürür. Bununla da yetinmeyen kahramanımız patronunun etinden güzel hamburger köfteleri yapıp satar. Daha sonra Kai, Güney Afrika’ya kaçar. Burada bir Çin restoranında çalışmaya başlar. Bir gün yeni patronuyla birlikte ucuz et almak için yerli kabilelerin yaşadığı bir köye giderler. Köyde Ebola salgını yaşanmaktadır. Köyden dönüş sırasında Kai köyün biraz ilersinde yerde can çekişen yarı çıplak Ebola hastası bir yerli kadın görür. Dürtülerine hakim olamayan Kai kadına tecavüz eder. Bu virüsü kapar fakat Kai virüsten etkilenmez. Afrika’da yerli kabilelerle olan sahneler bana İtalyan yamyam filmlerini  hatırlattı. Filmin bundan sonraki bölümlerinde Kai’nin bu virüsü başkalarına nasıl bulaştırdığını izliyoruz.

ebolasyndrome

Film için türler karması demek yanlış olmaz. Film başlangıçta bir “suç” (crime) filmi gibi başlıyor ve bir Quentin Tarantino etkisi yaratıyor. Film ortalarında polisiye tarzına kayarken, sonlarında da thrillera dönüyor.

Filmin yönetmeni Herman Yau’nun bundan önceki filmleri tipik Hong Kong action filmleri ve thrillerları iken bu filmden sonra yavaş yavaş korku ve korku-komedi türüne kaymış. Hong Kong filmlerinde oyunculuk, sinematografi zayıf olsa da Anthony Wong ve yönetmen Herman Yau filmde oldukça iyi bir iş çıkartmışlar. Her ne kadar Kai karakterini bir pislik olarak canlandırsa da, rolünü o kadar iyi yapmış ki ondan nefret etmek yerine sempati duyuyorsunuz.

Ebola Syndrome harika bir korku-komedi filmi; ama doğru seyirci için.

ebola_syndromejpg

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Nyarlathotep
  10 Ara 2010 00:28

  Hong Kong dehşet sineması özellikle 80’li ve 90’lı yıllarda neden bu kadar hastalıklı? Çok yaratıcı kurgular ve bu kurguların gerçekten heyecan verici bir biçimde görselleştirilmesi.

  Aynı tatlarda Yin zhong (1986)’i tavsiye edeyim ben de.

 • Mert
  14 Ara 2010 01:39

  çünkü seyirci her zaman “daha”sını ister. 🙂
  bir de insanda uyandığı merak faktöründen dolayı yapımcıların çıtayı yükselterek bir madalya gibi görünen CAT III sınıflandırmasını almaya çalışması hong kong filmlerini iyice vahşileştiriyor.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni