iyiköfüfilm

3
May
2010

Dolemite (1975)

B-Film İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 3 Yorum Var

Dolemite, yönetmenliğini D’Urville Martin’in yaptığı, senaryosunu Rudy Ray Moore’ın yazdığı 1975 yapımı bir blaxploitation filmi. Rudy Ray Moore filmde aynı zamanda ana karakter Dolemite rolüyle karşımıza çıkarken, filmin soundtrackinde de yine aynı ismin imzası var. Rudy Ray Moore kariyerine 1960’ların sonunda stand-up komedyeni olarak başladığında, Dolemite adında evsiz bir şehir kahramanının hikayesini duyar ve bu karakteri stand-up showlarına taşır. Hatta 1970 yılında çıkardığı Eat Out More Often albümünde de bu karaktere yer verir ve albüm listelerde top 25’in arasına girer. 1975 yılında Moore, Dolemite karakterini beyazperdeye taşımaya karar verir ve kendisinin Dolemite’i canlandırdığı, kastta da arkadaşlarının yer aldığı bu film ortaya çıkar.

Filmin başlangıcında, filme adını veren başkahramanımız Dolemite’i hapishanede görüyoruz. Bu sahnenin ardından gelen flashbackde ise dedektifler Dolemite’in arabasının bagajında çalıntı kürk ve uyuşturucu bulurlar. Bir süre sonra affedilir ve hapisten çıkar. Hapisten sonra başına türlü belalar gelir. Fakat bu belalara karşı yalnız değildir. Etrafında Charlie’nin Melekleri tarzında kung-fu bilen ve liderliğini Queen Bee’nin yaptığı bir kadın grubu vardır. The Total Experience adlı klübünü Willie Green’den geri almak için bu kung-fu bilen güzellerle beraber Willie’ye karşı savaşır. Willi Green karakterini canlandıran oyuncu aynı zamanda filmin yönetmeni D’Urville Martin.

Film bir blaxploitation filminde olması gereken, şiddet, kötü oyunculuk, uyuşturucu çeteleri, kötü polisler ve tabii ki Afro-Amerikan oyuncularıyla bu türün kültlerinden biri olmayı başarmış. Günümüz popüler kültürünün de başvurduğu yapımlardan biri olmuştur. Örneğin Ol’Dirty Bastard’s grubunun Got Your Money şarkısının videosunda filmden kareler görmek mümkün.  Ayrıca bir çok hip hop grubu Dolemite karakterinden beslenmiştir. Şarkılarında ya da kliplerinde bu karakteri kullanmışlardır. Van Halen gurubunun eski vokalisti David Lee Roth otobiyografisinde Dolemite filmine de yer vermiş ve filmden övgüyle bahsetmiş. hip-hop sevmese de filmin 70’lerin fusion/funk tınılarını içeren müziklerine de otobiyografisinde yer vermiş.

Filmin baş kadın karakteri, Queen Bee’yi canlandıran Lady Reed, sinema kariyeri çok parlak bir oyuncu olmamakla birlikte blaxploitation tarzında dört filmde rol almıştır. Avenging Disco Godfather filminde ise diğer filmlerindeki rollerinden farklı olarak dramatik yönü ağırlıklı bir oyunculuk sergilemiştir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder



 • kahramanlarsinemada
  4 May 2010 09:26

  Bazı filmlerde bu filmin fragmanındaki kadar konuşma olmuyor:) Bir de fragmanda 46. saniyede adamın bagaja düşüşüne koptum.

 • Emre Y.
  26 May 2012 12:27

  Bagaja düşen FBI ajanı şahane bir sahne. Yıllardır izlemek istediğim filmdi Snoop Dog bile filmden bahsetmiş. Gerçekten izlenesi kötü oyunculuk ve harika kötü dövüş sahneleri var. Film müzikleri çok iyi.

 • maragdam
  10 Haz 2012 00:13

  hiç olmazsa tanıtıcı bir videosu bulunsun burada, bulunmasın mı?
  http://youtu.be/SIUEHsyt54I

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni