iyiköfüfilm

6
May
2013

Demons (1985)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Demons4Mario Bava gibi bir babanın oğlu olarak, onunla aynı işi yapmak kolay bir olay değil. Hal böyle olunca beklentiler çok yüksek oluyor ve Bava soyadı ister istemez büyük bir sorumluluk yüklüyor omuzlara. Hiç şüphesiz ki Mario Bava, bir korku ustası ve oğlu Lamberto Bava da babasının izinden giderek özellikle korku filmlerine, giallolara ve fantastik filmlere imza atmış bir yönetmen.

Demons, Lamberto Bava’nın yönetmenliğini yaptığı, yapımcı olarak Dario Argento’nun ismini gördüğümüz, 1985 yapımı bir İtalyan korku filmi. Senaryo ise Lamberto Bava, Dario Argento, Franco Ferrini ve Dardano Sacchetti’ye ait. Berlin ve Roma’da geçen filmin başrollerinde ise Urbano Barberini, Natasha Hovey, Fiore Argento, Geretta Geretta ve Michele Soavi yer alıyor.

Babası Mario Bava’nın kişisel asistanlığını yapmasının yanı sıra yardımcı yönetmen olarak  da kendisiyle 15 yıl çalıştıktan sonra Dario Argento ve Ruggero Deodato ile de çalışan Lamberto Bava, 1980 yapımı Macabre ile ilk solo yönetmenlik denemesini gerçekleştiriyor. 1985 yılında Argento ile tekrar bir araya gelen Lamberto, onunla Demons ve Demons 2 filmlerini yapıyor.

Filmi kısaca özetlersek eğer; bir sinemada kalabalık bir grup uzun pençeli şeytanlar tarafından sıkıştırılmışlardır ve hayatta kalmak için mücadele veririler. Kapalı bir alanda geçmesinden dolayı klostrofobik bir film Demons.

Demons bir film serisi. İlki (yazımıza konu olan) ve ikincisi Lamberto Bava tarafından çekilen filmlerin, üçüncüsü olan The Church’ün yönetmeni ise Michele Soavi. Hatta Bava’nın İtalyan TVsi için yaptığı House of the Ogre filmi, video şirketleri tarafından Demons 3: The Ogre olarak birçok ülkede lanse edilse de, bu filmin bir Argento yapımı olan Demons serisine ait olmadığı ve gerçek Demons 3’ün her zaman Soavi’nin The Church filmi olduğu birçok kez Lamberto Bava tarafından açıklanmak zorunda kalındı. Umberto Lenzi’nin filmi Black Demons da birçok ülkede Demons 3 olarak, Michele Soavi’nin filmi The Devil’s Daughter Demons 4 olarak, Lamberto Bava’nın Mask of the Demon filmi Demons 5 olarak, Luigi Cozzi’nin The Black Cat filmi Demons 6 olarak lanse edilse de, sadece Demons, Demons 2 ve The Church Argento yapımı Demons serisine ait filmlerdir. 

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

demons

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni