iyiköfüfilm

10
Şub
2009

Dellamorte Dellamore (1994)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

dellaFilmimiz konusu gibi giriş sahnesi de oldukça ilginç ve sıradışı. İlk sahnede kamera bir kuru kafaya zoom out yapıp telefonda konuşan genç bir adamın odasına yöneliyor. Tam bu sırada kapı çalıyor. Kahramanımız kapıyı açıyor ve karşısında bir Zombi görüyor. Gayet doğal bir şekilde silahını çıkartıp zombiyi kafasından vuruyor ve hiç bir şey olmamış gibi telefon konuşmasına geri dönüyor. Tam bu sırada kamera zoom out yapıyor ve kahramanımızın bir mezarlığın içinde kulübede yaşadığını bizlere gösteriyor. Daha sonra öğreniyoruz ki kahramanımız Francesco Dellamorte küçük bir kasabada mezarlıkta görev yapmaktadır. Dellamorte mutsuz ve yalnız bir adamdır. Kasabalılar kendisiyle sürekli dalga geçmekte ve onun  iktidarsız olduğunu söylemektedirler. Francesco’nun akıl sağlığı yerinde olmayan Gnaghi adında birde yardımcısı vardır. Yardımcısıyla birlikte her akşam Zombi avlarlar. Çünkü mezarlığa gömülen zombiler yedi gün içinde canlanmaktadır. İşini kaybetmekten korkan Francesco bundan kimseye bahsetmez.della3

Film boyunca Francesco Dellamorte bir çok isimsiz kadına aşık olur. Bu kadınlar tek bir oyuncu tarafından canlandırılan karakterlerdir. (Anna Felchi) Ama bütün aşkların sonu hüsranla sonuçlanır. Bütün başarısız ilişkilerin sonunda Dellamorte seri bir katile dönüşür(!) Bu cinayetleri işleyen Dellamorte midir? Ya da bir başkası mı? Peki bütün bu aşık olduğu kadınlar gerçek midir? Ya da hayal ürünümü?

Dellamorte Dellamore olağan dışı bir İtalyan korku filmi. Film ilginç diyalogları, güçlü karakterleri ve kara bir mizah barındırıyor. Bu kara mizahı en keskin biçimde Dellamorte’nin yardımcısı Gnaghi’nin Valentina’ya olan aşkında hissediyoruz. Çünkü Gnaghi Valentina’ya öldükten sonra kavuşabiliyor.(bir kısmına tabi)

İtalyan korku filmlerinde genelde oyunculuk kötüdür. Bu filmde ise çok güçlü oyuncu performansları izliyoruz. Filmin başrol oyuncusu Rupert Everett başarılı bir performans sergiliyor. Ne yazık ki aktörün çalışmalarından bahsedildiğinde bu filmden çok 2000 yılında Madonna ile oynadığı The Next Best Thing  filmi akıllara geliyor. Filmin cast’ına baktığımızda Rupert Everett ve Anna Falchi dışında tanınmış oyunculara rastlamıyoruz.

Filmle ilgili küçük ama bizim için büyük bir ayrıntı ise film müziklerinde Sezen Aksu’nun Hadi Bakalım şarkısının bulunması.

Öteki Sinema‘da yazdığım kendi yazımdır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • kobay yorumcu
  3 Mar 2012 17:53

  Sezen Aksu’nun Hadi Bakalım şarkısının çaldığı sahne bayaa iyiydi.. 🙂

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni