iyiköfüfilm

11
Şub
2009

Dead Ringers (1988)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

ring1Çocuk yaşlarda dahi cinsel egolardan çok bu egonun sebep olabileceği sonuçları merak eden Elliot ve Beverly adındaki ikiz kardeşler büyüdüklerinde  jinekolog olurlar.Elliot ve Beverly, kendilerinde eksik olan özellikleri, benzerlikleri dolayısıyla tamamlayabilmektedir. Elliot kardeşi için baştan çıkardığı kadınları, bir süre sonra kardeşine bırakmaktadır. Kardeşi ise Elliot’a başarılı bilimsel çalışmalarını hediye etmekte, böylece ikizinin ününe ün katmaktadır. Ve bir gün zeki ve güzel aktrist Claire hayatlarına girer. Birbirlerinin “alter egosu” kadar yakın olan ikizlerin dağılma ve yok olma süreci başlamış mıdır? Aşk her şeyi alt üst edecek, bütünlüğün mutasyonu başlayacak mıdır?

Tek yumurta ikizleri, bilimin araştırmaktan bıkmadığı, elde edilen tüm verilere rağmen soru işaretleri barındıran gizemli konulardan biri. Jinekoloji ise, modern çağa rağmen, hala tabu sayılan mevzuları sebebi ile üzerinde çok konuşulamayan, gizli kapaklı kalabilen bir tıp alanı. Kadının geleneksel konumu, dünyanın neresinde olursa, ya da ne kadar modernize, stralize bir sosyal oluşumda yaşanırsa yaşanılsın değişemiyor. Bu asırlardır süregelen bir dokunulmazlık. Jinekolojinin sadece kadın sağlığından ibaret olduğu kabullenilmişliğine, Cronenberg “biçimsel farklılıkları” ekliyor Dead Ringers kanalı ile. Bu farklılıklar, jinekolojik muayene için geliştirdikleri metalik ve şekil değiştirmiş alet edavatları , belki filmden önce varolduğunu dahi duymadığımız ( ki bu çok normal ) “Mutant Kadınlar” adı altındaki hasta( hasta olma sebepleri  bu özelliğe sahip oldukları için değil ) -geliştiriyorlar  müşterileri için.Ana karakter olan kadın müşteri( aktirst, Claire ), çocuk yapma özelliğine sahip olmadığı için, kendisini hep eksik ve yetersiz buluyor ki, bu da yukarıda bahsettiğim asırlardır aşılamayan geleneksel kadın konumu ile alakalı.ring21

Cronenberg sinemasındaki hastalıklı mutasyonların, onun kabul  buyurduğu şekilde” öz benlik-dış dünya” ilişkisindeki iç içe geçme-bütünleşme-yer değiştirme zincirine bağlı olduğunu az çok kabul edebiliriz.Filmi Cronenberg’in diğer filmlerinden ayıran nokta ise, bu bütünleşmenin bilimsel açılımını izleyiciye hatırlatmış olması: İkizler üzerinde yapılan araştırmalara dayanarak, birbirleri üzerinde olan sıra dışı etkileri kabul ederken, bir yandan da eksik olan Jinekoloji bilgimiz yüzünden kadın vücudun hakkında  yaptıkları araştırmaları sürreal bir etki altında izleyebiliyoruz. Filmin pasif ve etkin karakterdeki ikiz kardeşlerin karakter sorgulamasını yaparken ( pasif olan masum, etkin olan kişiliksiz gibi algılanıyor ) aslında aynı duruma ortak karar vermeleri ve uygulamaya geçmeleri, bu önyargımızı yıkamıyor. Film boyunca zaten bir aktrist olan Claire’in intikam almak için rol mü yaptığını, yoksa gerçekten pasif olan “Bev” ile duygusal bağ mı kurduğunu anlamak, bu önyargılar sebebiyle daha da  içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Perdede süregelen yıkım ise, yaşadığı tutku yüzünden gitgide daha mahvedici bir öz benliğe, yada Cronenberg diliyle ikiz kardeşinin benliğine  gömülen Bev’in, kardeşine ve kendisine çektirdiği ızdırap. Ve filmin son sahneleri, bu yıkımın sonucunu gösteriyor.

iyi”kötü”film için yazan : Melisa AYDIN

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • quattromosche
  11 Şub 2009 15:21

  Bu filmin Bari Wood’a ait kitabı zamanında bizde de basılmıştı. Oldukça eski basım olduğu için ancak sahaflarda bulunabilir. Fakat Türkçe adını hatırlamıyorum. İkizler olabilir. Kapağında, bir dönem çok popüler olan çıplak kadın fotoğrafı (!) bulunuyordu. İkizlerin çocuklu dönemine de ağırlık verilen kitap filme göre daha insancıl ama yine de kara bir kitap. Cronenberg’in uyarlaması ile birlikte rahatlıkla okunabilir/izlenebilir.

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni