iyiköfüfilm

25
Eki
2014

Dead of Night (1945)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

dead_of_night_poster_01Alberto Cavalcanti, Charles Crichton, Basil Dearden, Robert Hamer adlı 4 yönetmenin ve 4 yazarın hikayelerinden uyarlanan Dead of Night (1945) adlı İngiliz korku filminde Mervyn Johns (Walter Craig), Frederick Valk (Doktor Van Straaten), Michael Redgrave (Maxwell Frere), Googie Withers (Joan Cortland) gibi oyuncular yer alıyor.

Mimar Walter Craig bir çiftlik evine davet edilir. Bu daveti kabul eden Walter, eve geldiğinde tuhaf bir şeyler olduğunu fark eder. İçeri girdiği anda sanki o evi önceden görmüştür ve evdeki insanlarla tanışmış gibidir. Fakat kimse onu tanımıyordur. Walter sürekli tekrarlanan aynı rüyanın bir tekrarını yaşıyordur. Tam olarak rüyanın sonunu hatırlayamayan Walter, bu rüyanın kabusa dönmesine korkuyordur. Walter’ın bu yaşadıklarına inanmayan Doktor Van Straaten, bunun psikolojik olduğunu dile getirir. Doktor haricinde herkes Walter’a inanır. Çünkü hepsinin başına tuhaf doğaüstü olaylar gelmiştir. Evdeki konukların hepsi yaşadıkları birer olayı anlatmaya başlarlar. Ama en önemlisi Walter’ın rüyası gerçekleştiğinde sonunda neler yaşanacağıdır.

Dead of Night filminde anlatılan hikayeler, H.G. Wells (Golfing Story), E.F. Benson (Hearse Driver ve ana hikaye), John Baines (The Haunted Mirror ve “The Ventriloquist’s Dummy) ve Angus MacPhail (Christmas Party)’e ait. Lanetli bir aynanın anlatıldığı Robert Hamer’ın yönetmenliğini yaptığı “The Haunted Mirror” ve Cavalcanti’nin yönetmenliğini yaptığı bir vantrilok hikayesi olan “The Ventriloquist’s Dummy filmin en iyi kısımları… Golfing Story ise filmin atmosferine pek uymamış. Komedi soslu bu kısım, bir hayalet hikayesini anlatıyor fakat filmin ruhuna pek hitap etmiyor.

Dead of Night filmi gerilim dozu yüksek, içinde iyi hikayeler barındıran klasikleşmiş bir korku filmi… Dönemine göre bayağı başarılı olan bu filmdeki hikayeler başlıbaşına film olacabilecek kalitede. Her hikayenin farklı bir havası olduğu için de filminden bağımsız olarak değerlendirilebilir. Filmin ana hikayesi ve Hearse Driver psikolojik gerilim,  The Haunted Mirror gotik korku filmi, Christmas Party perili ev, Golfing Story fantastik, The Ventriloquist’s Dummy ise şeytani güç konulu bir korku filmi olarak değerlendirmek mümkün.

En iyi korku filmi listelerinde sıklıkla yer alan bu filmi izlemekte fayda var. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen kendinden bir şey azalmadığı ve ondan sonra gelen filmleri etkilediği aşikar.

Müge İbrikçi

Dead of Night

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni