iyiköfüfilm

14
Mar
2009

Cruel Jaws (1995)

B-Film Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

crueljawsHiç Bruno Mattei kötü bir film yapmış mıdır? Ya da sevmediğim bir filmi oldu mu şimdiye kadar? Mattei oldukça çeşitli konulara el atmış ve çok geniş bir konu yelpazesi olan bir yönetmen. Bunlardan bir tanesi de katil köpekbalığı filmi.

1995 yapımı Cruel Jaws, popüler Amerikan filmlerinin ekonomik İtalyan versiyonlarının altın çağını yaşadığı dönemlerden biraz daha sonra çekilmiş bir film. BrunoMatte filmde “William Snyder” adını kullanmış.  Oldukça düşük bir bütçeyle çekilen film 80lerin sonundaki o altın çağı tekrar izleyiciye yaşatmış. Saçlar, kıyafetler, müzik, kısacası her şey Black Demons ve Hitcher in the Dark gibi İtalyan klasiklerini çağrıştırıyor. Hatta şunu söyleyebilirim ki, Billy ve Vanessa ‘nın kullandığı RV,  Hitcher in The Dark’daki şeytan otostopçunun kullandığıyla aynı. Bunu yanı sıra filmde dönemin popüler Pankreas güreşcisi Hulk Hogan’ın bir benzerini kullanmış.

Cruel Jaws’ta farklı köpekbalığı filmlerinden sahneler görmek mümkün. Mattei bizlere bir filmde birden çok film karesi izleme imkânı tanıyor.

Filmin kısaca konusunu özetleyecek olursak, donanma tarafından düşmanları öldürmek için kullanılan kaplan köpekbalığı okyanusta insanları öldürmeye başlar. Denize kıyısı olan bir tatil kasabasının Şerifi bu sebeple plajların kapatılmasını ister; fakat belediye başkanı ucunda para mevzu bahis olduğu için bunu reddeder.

Spielberg filmlerinin İtalyan versiyonları oldukça az olmakla beraber, Cruel Jaws içlerinde en başarılı olanlardan. (Film video piyasasına Jaws 5 olarak sürülmüş.)   Film klasik Mattei anları içermekte. Diğer dört Jaws filminde olan sahneler, diyaloglar bu filmde de geçmekte ve Porky’den bile  diyaloglar mevcut. Hattı Mattei okadar ileri gitmiş ki Star Wars ilminden birkaç şarkı bile kullanmış. Filmde  saldırı sahneleri her ne kadar köpekbalığı canlı olmasa da çok başarılı. Bir diğer kötü ünlü İtalyan yönetmen Joe D’Amato’nun Deep Blood (1989) filmiyle karşılaştırılamayacak kadar iyi bir film.

cruel-jaws

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni