iyiköfüfilm

“They’re going to put you in a padded cell where you belong.”

Confessions of a Psycho Cat, 60’ların son dönemlerinde çekilmiş siyah-beyaz bir sexploitation filmi. Aslında filme sexploition tanımlaması üç yıl sonra eklenen seks sahneleri sebebiyle verilmiş. Zira filmin orjinali 55 dk. Sleazy ve campy unsurları içeriyor olmasına rağmen film oldukça kaliteli bir gerilim atmosferi yaratmayı başarıyor.

Virginia Marcus (Eileen Lord) problemli bir çocukluk geçirmiş bir kadındır. Çocukluğunda yaşadığı travmalar etkisini hala sürdürmektedir. Filmin açılış sahnesinde Virginia elinde bir türüfekle Afrikaya safariye gidecek olan abisine eşlik edeceğini düşünürken reddedilir. Bunun üzerine Virginia New York’ta kendi safarisini yapmaya karar veriri ve bunun için üç kişi seçer; Buddy, Charles Freeman ve Rocco. Seçilen bu üç kişi rastgele seçilmemiştir. Geçmişten gelen kötü bir ortak yanları vardır. Buddy uyuşturucu bağımlısı ve satıcısı bir hippidir. Genç bir kıza aşırı doz eroin vererek ölümüne sebep olmuştur. Charles Freeman ise unutulmuş bir aktördür ve sevgilisinin kocasını vahşice öldürmüştür. Eski bir güreşçi olan Rocco ise ringde bir güreşçiyi döverek öldürmüştür. Virginia bu üç kişiyi evine çağırır ve bir safari düzenleyeceğini söyler bu safaride amaç 24 saat boyunca canlı kalabilmektir. 24 saatin hayattan kalan kişi Virginia’dan $100.000 ödül kazanacaktır. Üçlü bu öneriyi kabul eder ve safari başlar.

Confessions of a Psycho Cat kimilerine göre “The Most Dangerous Game” filminin bir remake’i olarak görülmekte. Bunun yanı sıra filmde oldukça güzel eski New York ve Manhattan manzaraları görüntüleri içeriyor.

Filmde dönemine göre alışıla geldik kamera açıları yerine oldukça farklı ve deneysel bir kamera kullanımı var. Yönetmen Herb Stenley’in ilk ve tek filmi olmasına rağmen iyi bir iş çıkarmış ve film 60’ların en iyi istismar filmleri arasındaki yerini almış. Yukarıda da bahsettiğim gibi 60’ların bir çok istismar filminden gördüğümüz campy havası filmin başından sonuna kendini hissettiriyor fakat bu hava izleyiciyi sıkmıyor.

Filme üç yıl sonra eklenen çıplaklık içeren sahnelerse izleyiciyi rahatsız edecek boyutlarda değil fakat dönemin sansür sistemini düşündüğümüzde oldukça radikal. Filmin en heyecanlı sahnesini izlerken birden sonraki sahnede konuyla alakasız bir şekilde bir biriyle sevişen bir çifti görmemiz mümkün.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Bill aka Uranium Willy
  10 Tem 2010 20:52

  I just got this one in and burned a week or so ago. I ahve not seen it yet but these screen captures look great!!!!

  Good stuff. Thanks.

  Bill

 • Tolga D.
  10 Tem 2010 23:11

  The movie is really good, Bill. If you like 60s American campy sexploitation films, it is for you..

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni