iyiköfüfilm

22
Mar
2011

Class of 1999 (1990)

Bilimkurgu Filmleri Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Yine ülkemizde “İnsan Değildiler” ismiyle yayınlanan 1982 tarihli Class of 1984 filminin yazarı ve yönetmeni Mark L. Lester’ın yazıp yönettiği bu fütüristik film, bir B filmi olmasına rağmen hem kadrosundaki birden çok ünlü oyuncuyla, hem bir B filmine göre derli toplu gidişatı ve toparlanışıyla, hem de esinlendiği filmlere saygısızlık etmeden, esinlenmeyi çalmaya dönüştürmeden saygı duruşunda bulunduğu için takdire şayan bir film.

Yönetmen Mark L. Lester’ın filmlerini genellikle video döneminden ve özel kanalların bir bir peydah olduğu yıllardan hatırlayabilirsiniz. “Class of Bilmemkaç” filmlerinin dışında yönettiği başrollerinde Dolph Lundrgen ve Brandon Lee’nin olduğu Showdown in Little Tokyo, gözümde en iyi Stephen King uyarlamalarından biri olan Firestarter, Scharzenneger’ın Schwarzenneger olduğu dönemlerden Commando bunların sadece birkaç tanesi. Fakat yönetmenin son yıllarda kendisini aşamayıp daha gerilediği de ayrı bir gerçek, 2005 yapımı, sıyrık rapçi Coolio’nun oynadığı, sözüm ona Türkiye’de geçen ve Doğubayazıt ormanlarında yaşayan pterodaktillerin dehşet saçtığı Pterodactyl filmini izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Class of 1999’un selefi Class of 1984 de çok sevdiğim bir filmdir. Devam filmi kadar gelecek abartısı olmasa da çekildiği tarihten iki sene sonra oluşacak olan dünya yorumuyla ilgi çekici bir film olan Class of 1984’un kadrosunda birkaç korku filminden tanıdık gelecek olan Lisa Langlois, Maymunlar Cehennemi serisinin Caesar ve Cornellius’u Roddy McDowall, henüz Marty McFly karakteriyle şöhrete kavuşmamış olan tıfıl bir Michael J. Fox yer alıyor. Filmin başrolündeki Andrew Norris adlı öğretmeni ise Perry King canlandırıyor. Andrew, yeni tayin olduğu okulda herşeyin elinden geçtiği çete lideri konumundaki Stegman adlı bir öğrenciyle savaşa giriyor. Filmin soundtracki ise hard rock ve punk rock arasında gidip geliyor. Soundtrackte yer alan Alice Cooper’dan hariç punk grupları Fear ve Teenage Head birden fazla şarkılarıyla izleyiciye gaz veriyor.

İlk filmin “tematik” devamı olan Class of 1999, filmin çekildiği tarih olan 1989 yılından 10 sene sonrasında geçtiği için senarist Lester’a olayları ve 10 sene sonraki dünya düşüncesini daha da abartabilme fırsatını vermiş. İlk filmin çekildiği sene, ortada Westworld veya Futureworld dışında fazla katil robot/android temalı bir film olmadığı için ikinci film ilkinden bir hayli değişik olmuş. Class of 1999, ilk filme hikaye veya  karakterler başta olmak üzere hiçbir şekilde benzemiyor. Tek benzerlik okulda geçmesi. İlk filmde iyi karakter\başrol oyuncusu öğretmen ve kötüler çete üyeleriyken devam filminde kötü karakterler öğretmenler (yani katil androidler), protagonist ise eskiden çete üyesi olan bir öğrenci. Film, yukarıda saydığım iki 5 sene öncesinde gişe rekorları kıran The Terminator filminden de esinlenmiş. Özellikle aşağıda resimlerden birinde de görebileceğiniz, öğretmenlerin HUD ekranları Terminatör’ünkini aratmıyor.

Filmin başrolünde, içeriden yeni çıkıp liseye dönmüş olan Cody Culp’ı canlandıran Bradley Gregg var ki kendisini Elm Sokağı Kabusu serisinin üçüncü filminden hatırlayabilirsiniz, Freddy’nin kukla olarak kullanıp sonrasında kullanılmış bir mendil gibi binadan attığı genci canlandırıyordu. Öğretmenleri ise blaxploitation’ın ünlü kadın oyuncularından “Black Mama” Pam Grier, birçok aksiyon filminde gördüğümüz, ilk oynadığı film The Toxic Avenger olan Patrick Kilpatrick ve It’s Alive serisinden tanıyacağınız John P. Ryan canlandırıyor. Deli doktor rolünde bembeyaz renkli, tuhaf saç kesimiyle Stacy Keach, okul müdürünü ise Malcolm McDowell canlandırıyor.

Filmin konusuna gelecek olursak, 1999 yılında ortalık iyice sapıtmıştır. Polisin bile giremediği serbest atış bölgelerinin ortasında bulunan bir lisenin müdürü, kendisine reddedemeyeceği bir teklifle gelen bir teknoloji şirketinin parmağında oyuncak olur. Şirket, okula güvenlik amaçlı üç adet öğretmen kılığında android verir. Zamanla bu androidlerin yapay zekası evrim geçirir ve dehşet saçmaya başlarlar. Hapisten yeni çıkan, filmin asi delikanlısı Cody Culp ise öğretmenlerden şüphelenir ve Traci Lind tarafından canlandırılan, okul müdürünün kızı Christie ile olayları araştırmaya başlar. Bir yandan da diğer çetelerle, yeni çıkan Edge adlı uyuşturucunun müptelası olmuş olan annesi ve kardeşiyle uğraşır. Şudur budur derken aksiyon başlar, bize de eğlenerek izlemek düşer.

B filmi hayranları için harika bir film olan Class of 1999 ne yazık ki gişede aynı başarıyı gösterememiş. Amerika’da bütçesinin yarısı kadar hasılat yapan film uluslararası piyasaya da video sektörü üzerinden açılarak para kaybettiren filmler arasına girmiş. Fakat zamanla kült bir film olmuş. 4 sene sonrasında da yapımcılar bir devam filmi daha çekmekte sakınca görmemişler. Class of 1999 II: The Substitute adlı bu filmi gördüğünüz yerde köşe bucak kaçmanızı tavsiye ediyorum.

Yazan: Mert Kutay (mert@iyikotufilm.com)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni