iyiköfüfilm

3
Oca
2010

Carry on Screaming! (1966)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Carry On Screaming, Carry On serisine ait filmlerden birisidir. Carry On filmleri, yönetmenliğini Gerald Thomas’ın, yapımcılığını ise Peter Rogers’ın üstlendiği, uzun yıllar devam eden, düşük bütçeli İngiliz komedi serisidir. Bol maskaralık, parodi ve kelime oyunları ile izleyiciyi eğlendiren bu serinin 1958 ve 1978 yılları arasında Pinewood Studios tarafından yapılmış yirmi dokuz orijinal filmi ve bir derlemesi mevcuttur. Ayrıca 1992 yılında da bir ek film yapılmıştır.

Serinin filmlerinin çoğunda neredeyse aynı komedi oyuncuları yer almıştır. Serinin en çok filminde, yirmi altı film ile Kenneth Williams yer alır. Joan Sims, Charles Hawtrey, Sid James, Peter Butterworth, Kenneth Connor, Hattie Jacques, Bernard Bresslaw ve Barbara Windsor serinin birçok filminde oynamış diğer oyunculardır. Her ne kadar komedyen Frankie Howerd de Carry On filmleriyle özdeşleştirilse de kendisi sadece serinin iki filminde ve 1969 yılındaki TV için yapılan özel yeni yıl filminde oynamıştır.

Carry On filmleri komedi unsurlarını genellikle İngiliz toplumunun geleneklerinden ve yaşamından alır. Monarşi, imparatorluk, hemşire-doktor ilişkisi, Hammer korku filmleri, güzel kızlar, kamp hikayeleri, yabancılar ve karavan tatilleri Carry On filmlerine konu olmuştur.

Carry On Screaming! ise serinin onikinci filmidir. Oyuncu kadrosu Carry On filmlerinin tanıdık yüzleri olan Kenneth Williams, Joan Sims, Jim Dale, Charles Hawtrey, Bernard Bresslaw ve Peter Butterworth’den oluşmakta. Ayrıca misafir oyuncu olarak da Harry H. Corbett, Fenella Fielding, John Pertwee, Frank Thornton ve Angela Douglas yer alıyor. Carry On Screaming!’de serinin alışılagelmiş mizah anlayışı, dönemin popüler Hammer korku filmlerinin gotik havasıyla harmanlanarak iyi bir iş çıkarılmış. Ayrıca senaryo da 1953 yapımı House of Wax ile benzer olunca izlemesi keyifli bir film ortaya çıkmış.

Albert Potter (Jim Dale) ve Doris Mann (Angela Douglas) genç bir çifttir. Ormanlık bir alanda bulundukları sırada Albert ve Doris garip sesler duyarlar. Sesin nereden geldiğini anlamak için Albert biraz uzaklaşır ve geri geldiğinde Doris yoktur. Scotland Yard’ın başarılı dedektiflerinden Sidney Bung (Harry H. Corbett) ve sağ kolu dedektif Constable Slobotham (Peter Butterworth) olayın olduğu yerde daha önce de meydana gelmiş genç kadınların ortadan kaybolmaları üzerine çalışmaktadır ve bu olayı da onlar araştırmaya başlar. Olayın meydana geldiği yerde yapılan aramalar sonucu sadece kıllı, kesik bir parmak bulunur. Bu arada Doktor Orlando Watt (Kenneth Williams) ve kız kardeşi Valeria (Fenella Fielding)’nın beraber yaşadığı büyükçe bir eve rastlarlar. İki kardeş ismi Oddbod (Tom Clegg) olan kıllı bir canavarı kadınları kaçırmakta kullanmaktadır. Kaçırılan kadınları daha sonra cansız mankene çevirerek, satmaktadırlar. Bung kardeşleri sorgular fakat şüpheli hiçbir ipucu bulamaz.

Carry On Screaming!, serinin en başarılı filmlerinden birisi. Carry On filmleriyle henüz tanışmamış izleyici için iyi bir başlangıç olabilir. İngiliz tarzı komedi ve korkunun iç içe geçtiği film, izlenmeyi hak ediyor.

Link: Carry on screamin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni