iyiköfüfilm

8
Kas
2010

Bottom (TV Series 1991–1995)

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Bottom şimdiye kadar izlediğim en eğlenceli ve en vahşi komedi dizisi. Tekrar tekrar izlediğim bölümlerde bile ilk seferindeki gibi karnıma ağrılar sokan bu dizinin ancak buraya yakışacağını düşünerek geniş bir incelemesini yazmaya karar verdim.

Dizi, aynı evi paylaşan Richard Richard ve Edward Elizabeth Hitler adlı iki en yakın ‘düşman’ı anlatıyor. Genellikle iki kişinin tek mekânda, seyirci önünde oynadığı bölümlerden oluşsa da bana kalabalık kadrolu, karışık olay örgülü komedi dizilerine veya Friends gibi yapmacık, en büyük sorunların bile bir bölümde çözülebildiği dizilere göre her yönden üstün geliyor. Dizi bel altı ve cahil gibi görünen esprilerden oluşsa da dizinin senaryosunu yazıp oynayan Rik Mayall ile Adrian Edmondson’ın kökten yetişme tiyatrocular olması, canlandırdıkları karakterlerin ve uyguladıkları çizgi filmvari şiddet eylemlerinin gerçekçi ve son derece eğlenceli görünmesini, dolayısıyla dizinin çok ince zeka temellerine –ve esprilerine- oturtulmuş olmasını kanıtlıyor. İşin ilginç tarafı izlediğim kamera arkası görüntülerinde stüdyoda izleyici olarak bulunan yaşlı yaşlı teyzelerin bile Eddie’nin “Fancy a fuck?” dediği zaman utanıp sıkılmadan kahkahalarla gülmesi.

Rik Mayall –tam adıyla Richard Michael Mayall- 1958 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiş. Anne ve babasının hem tiyatro oyuncusu hem de oyunculuk öğretmeni olması sebebiyle ufak yaşlarından beri sahne tozu yutmaya alışmış. 1976 yılında Manchester Üniversitesi’nde oyunculuk eğitimi alırken uzun yıllar boyunca hem en yakın arkadaşı, hem de iş arkadaşı olacağı Adrian Edmondson ile tanışmışlar.

Adrian Edmondson ise 1957 yılında doğmuş ve babasının orduda öğretmen olması sebebiyle Kıbrıs, Bahreyn ve Uganda gibi yerlerde yaşamış. 11 yaşında okulu sebebiyle İngiltere’ye tamamen yerleştikten sonra Rik Mayall ile tanışmış.

İkili 1980’lerin başında The Comedy Store adındaki komedi kulübünde sahne almaya başlamış. Beraber sahne aldıkları dönemde önce 20th Century Coyote, sonra da The Dangerous Brothers ismiyle gösteriler yapmışlar. Rik Mayall stand-up’ını yapıp daha sonradan oynayacağı dizilerde kullanacağı karakterleri yaratırken Adrian Edmondson arka planda piyano çalıp esprilere katkıda bulunmuş. Daha fazla tanınmaya başlayınca diğer bir grup komedyen ile The Comic Strip adındaki kendi komedi kulüplerini açarak orada gösterilerine devam etmişler. The Comic Strip’in kurucuları arasında daha sonra Adrian Edmondson ile evlenecek ve French&Saunders adındaki kendi komedi dizisini yapacak olan Jennifer Saunders, partneri Dawn French, The Young Ones adlı dizide Rik ve Adrian ile rol alacak olan Nigel Planer ile Alexei Soyle ve Harry Potter filmlerinde Hagrid’i canlandıran Robbie Coltrane var.

Televizyondaki ilk patlamaları stand-up’lara olan ilginin artmasıyla beraber bunu televizyona taşımak isteyen yapımcıların götürdüğü bir teklifle Channel 4’da The Comic Strip Presents… adı altında gerçekleşmiş. Komedi kulubündeki hemen hemen bütün oyuncuların televizyona geçişi de bu diziyle olmuş.

1982 yılında BBC 2’ye geçerek The Young Ones dizisi ile yapmak istedikleri kaba slapstick komedinin temellerini atmışlar. Dizi aynı evde yaşayan birbirinden çok farklı 4 karakteri anlatıyor.

Christopher Ryan tarafından canlandırılan Mike “The-Cool-Person” üçkağıtçı, vasıfsız bir herif olmasına rağmen etrafta diğerlerinden daha çok sevilen bir karakter. Nigel Planer’ın oynadığı Neil saf ve iyi yürekli bir hippi. Rik Mayall ise temellerini ilk kez The Comedy Store’daki gösterisinde attığı  Rick adında anarşist bir şairi canlandırıyor. Adrian Edmondson’ın neden sürekli rollerinde bir kadın ismini seçtiğini bilemiyorum, burada Vyvyan Basterd adlı şiddet düşkünü, punk bir tıp öğrencisini oynuyor.

Alexei Sayle ise dizide sabit bir karakter olmamasına rağmen her bölüm farklı bir kişiyi canlandırarak karşımıza çıkıyor. Bu karakterlerin hepsi Rusya kökenli Balowski ailesinden. Dizinin her bölümünde bir müzik grubu çıkıp bir şarkılarını çalıyor. Bu gruplar arasında Dexys Midnight Runners, The Damned, iki bölüme konuk olan Madness ve efsane Motörhead var. Yalnızca 6’ncı bölümde BBC’nin konuk sanatçı ısrarı karşısında dalga geçme amacıyla bölümün konusuyla alakası olan bir aslan terbiyecisini konuk etmişler.

Dizi o kadar sevilmişti ki Commodore 64, ZX Spectrum, Amstrad ve MSX’te çalışan bir oyunu bile yapılmıştı.

Dizi yayından kaldırıldıktan sonra Edmondson ve Mayall, tekrar The Dangerous Brothers ismi altında Saturday Night Live’ın İngiliz versiyonu olan Saturday Live’da çıkmaya başlamışlar. 1986’da The Young Ones, Amerika semalarında MTV üzerinden izleyicisiyle buluştmuş. Aynı sene ikili Nigel Planer ile birlikte Filthy Rich & Catflap adlı diziye başlamışlar. 1989 yılından itibaren BBC2 ve UKTVG2 kanalları diziyi ilk sezonundan itibaren tekrar yayınlamaya başlamış.

1991 yılının sonlarına geldiğimizde Bottom dizisi ortaya çıkmış. Dizide Rik Mayall ve Adrian Edmondson dışında arada bir görünen The Young Ones’ın Mike Thecoolperson’ı Christopher Ryan da rol alıyordu.

Dizi parasız pulsuz, döküntü bir evde yaşayan, iki ahlaksız ana karakterin etrafında dönüyor. Bazı bölümlerde sadece ikisi görünüyor ve tek bir dekorda geçiyor. Richard Richard, kısaca Richie, Rik Mayall tarafından canlandırılıyor. Richie birisiyle sevişmek için (erkek, kadın ve hatta hayvan fark etmiyor) canını verebilecek, aynı zamanda biraz narsist, kibirli ve ukala bir karakter. Eddie ise şiddet düşkünü bir alkolik. Yüzeysel olarak bu şekilde geçmenin uygun olacağını düşünüyorum.

Bu iki arkadaş aynı zamanda birbirlerinin en büyük düşmanları. Birbirlerine olmadık zararlar verip kuyularını kazıyorlar ama başları sıkıştı mı birbirlerinden başka yardım eden kimse olmuyor. Zarar derken öyle hafif şeylerden bahsetmiyorum. Birinin kafasına buzdolabı bırakmak veya bacaklarını elektrikli testere ile kesmek gibi şeylerden bahsediyorum. Toplamda 18 bölümden oluşan dizi küfürlü ve saldırgan dili ile bu çizgi-film tarzındaki şiddet gösterisi nedeniyle 18 yaş sınırı almış. Bittikten sonra o kadar yoğun istek almış ki 1993 ve 2003 yılları arasında 5 değişik canlı sahne şovu ile izleyicileriyle buluşmuş, 1999 yılında ise bir nevi Bottom filmi olan Guest House Paradiso’yu çekmişler. Filmde Bill Nighy, Simon Pegg ve Vincent Cassel gibi oyuncular da rol alıyor. Dizinin Bottom Fluff adı verilen sezon başı yarım saat süren kamera arkası ve çekim hatası formatındaki eğlencelikleri de apayrı bir tat.

Richie ve Eddie’nin maceraları arasında eve gaz sayacını okumaya gelen memuru öldürmek, engelli bir adamın protez bacağını çalıp satmak, sahte para basmak ve bir dönme dolabın tepesinde mahsur kalmak gibi uç olaylar var. Fakat dizinin kendini ciddiye almayan havası bunları bir şekilde izleyiciye kendi içerisindeki mantığıyla sunmayı başarıyor.

Son söz olarak, spoiler yapmadan nasıl anlatabilirim bilemiyorum ama Bottom yazının başında da söylediğim gibi şimdiye kadar izlediğim belki de en komik şey. Richard Richard ve Edward Elizabeth Hitler toplum tarafından kabul edilmeyen, aynı evi paylaşan ve sürekli birbirinin hayatını zorlaştırıp zarar veren iki anarşist karakter. Bir nevi Young Ones devamı gibi düşünülse de kat kat üstün ve daha eğlenceli olan bu diziyi vahşi ve kaba  slapstick komedilerden hoşlanan herkese tavsiye ederim.

Yazan: Mert Kutay (dryware@gmail.com)

http://www.youtube.com/watch?v=U2RWL3NNGU8

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni