iyiköfüfilm

4
Kas
2011

Body Double (1984)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Body Double, ünlü yönetmen Brian De Palma’nın yönetmenliğini yaptığı 1984 yapımı bir Amerikan thriller filmi. Başrollerinde Craig Wasson, Melanie Griffith ve Gregg Henry’nin oynadığı film Alfred Hitchcock’un Vertigo ve Rear Window’una adeta bir saygı duruşunda. Bu anlamda aslında Body Double çoğu kişi tarafından yanlış anlaşılmış bir film. Bazıları tarafından bir Hitchcock rip-off u olarak değerlendirilirken, bazıları tarafından da Hitchcock için bir tribute olarak nitelendiriliyor. Film bunların çok ötesinde, adeta bir analizin sonucu. Gösterildiği dönem “You can’t believe everything you see” yani “Gördüğünüz her şeye inanamazsınız” tanımlamasıyla pazarlanan film, Vertigo ve Rear Window’un hikayelerini çok güzel harmanlarken, filmi farklı bir çerçeveden ele alış şekliyle çok başarılı.

Brian De Palma’nın yaptığı filmleri iki kategoride toplamak mümkün. Sisters, Obsession, Dressed to Kill, Raising Cain, Blow Out ve Body Double gibi psikolojik thrillerlar ve Scarface, The Untouchables, Carlito’s Way ve Mission: Impossible gibi ticari filmler. De Palma başka yönetmenlere ait işleri referans alarak yaptığı filmlerle de ünlü bir yönetmen. Örneğin, Michelangelo Antonioni’nin Blowup filmi ve Francis Ford Coppola’nın The Conversation filmlerinin konularını esas aldığı Blow Out, Sergei Eisenstein’ın The Battleship Potemkin filminden sahneler içeren The Untouchables, Vertigo’dan izler taşıyan Obsession, Hitchcock’un Psycho’suna saygı duruşu niteliğindeki Dresses to Kill gibi. 

Filmin başkarakteri Jake Scully (Craig Wasson) aktör olmak için çabalayan bir adamdır. Düşük bütçeli bir korku filminde oynayan Jake, sette yangın çıkması üzerine yönetmen tarafından eve gönderilir. Eve gittiğinde kız arkadaşını başka bir adamla yatakta yakalar. Bunun üzerine evi terk eder. Arkadaşı Sam, Hollywood’un zengin bir bölgesinde kendisine kalacak bir yer önerir. Hem evde kalacaktır, hem de bu sırada ev sahibi yokken evin tüm işleriyle o ilgilenecektir. Bu arada seksi komşusu Gloria (Deborah  Shelton) pencere önünde düzenli olarak striptiz yapmaktadır. Jake onu teleskobuyla izlerken kadının bir cinayet kurban gittiğine tanık olur. Katilin peşine düşmüş ve olayı çözmeye çalışırken kendini porno film dünyası içinde bulur.

Ülkemizde Sahte Vücutlar adıyla bilinen film, her ne kadar bulmanın çok zor olmadığı bir film olsa da çoğu kişi tarafından es geçilmiş bir yapım. Brian De Palma’nın psikolojik gerilimlerinden biri olan filmde gizem, gerilim, klostrofobi, röntgencilik, cinsellik ve cinayet iç içe geçmiş. Tabii Hindu katili atlamamak lazım. Bu eğlenceli, ilginç filmi izlemek için çok beklemeyin. İzleyin ve keyfini çıkarın.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni