iyiköfüfilm

22
Tem
2011

BMX Bandits (1983)

B-Film kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

BMX Bandits, Nicole Kidman’ın da rol aldığı Avustralya yapımı bir komedi ve macera filmi. Filmde Judy rolüyle henüz bir genç kız olan Nicole Kidman dışında P.J. rolünde Angelo D’Angelo, Goose karakteri ile James Lugton ve bisiklet tamircisi rolünde ise James Mackay yer alıyor. Filmin yönetmeni ise Brian Trenchard-Smith.

Goose, P.J. ve kız arkadaşları Judy’nin bisikletle neredeyse yapamadıkları şey yoktur. Bütün şehrin altını üstüne getirirler. Bir gün bir kutu içinde polis telsizi bulurlar. Amaçları telsizleri satıp kendilerine yeni BMX bisikletler almaktır. Bu arada şans eseri kendilerini bir banka soygunu yapan bir çeteye karşı polisle işbirliği yaparken bulurlar.  Bir soyguncu çetesiyle karşı karşıya kalan bisikletli gençler ile çete arasında Sydney’de bir kovalamaca başlar.

Film her ne kadar oyunculuk, senaryo açısından tatmin edici olmasa da izlemesi oldukça eğlenceli bir film. 1983 yılında Avustralya Film Enstitüsü tarafından dört ayrı ödüle aday gösterilen film, özellikle yapıldığı dönemde Avustralya’da bisiklet özellikle BMX sever gençler tarafından büyük ilgi çekmiş. Filmin Amerika pazarında gösterildiği isim ise Short Wave.

Filmde kariyerinin çok başlarında olan Nicole Kidman’ı da rol yapma ve oyunculuk yetenekleri henüz gelişmemişken izlemek mümkün. Amerikalı bir rock grubu olan Wheatus, TooSoonMonsoon isimli albümlerinden BMX Bandits isimli parçalarını filmdeki rolü için Nicole Kidman’a ithaf etmişler. Ayrıca kliplerinde de Nicole Kidman’ın animasyon bir görüntüsüne yer vermişler.

Yönetmen Brian Trenchard-Smith filmde bolca Sydney şehri görüntüsüne yer vermiş. Ayrıca bisiklet severler için oldukça güzel sahneler de mevcut. Tabi ki yüksek bütçeli bir filmde görülebilecek kalitede sahneleri beklememek gerekir. Bir Ozsploitation ustası olan yönetmen Brian Trenchard-Smith günümüz Disney tarzı filmlerinin bir benzerini yapmış o dönemde.

Çok büyük beklentiler içine girmeden aileyle, 80ler ruhunu tekrar hissetmek için izlenebilecek keyifli bir film BMX Bandits. Komedi ve aksiyonun iç içe geçtiği filmi izlerken oldukça eğlenceli vakit geçirmek mümkün. 16 yaşındaki Nicole Kidman’ı da izlemek açısından ilginç olabilecek filmi özellikle dönemin BMX severleri kaçırmamalı.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni