iyiköfüfilm

23
Ara
2013

Blood Beach (1980)

B-Film Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

blood-beach-posterYönetmenliğini ve senaristliğini Jeffrey Bloom’un yaptığı “Kanlı Plaj” kült haline gelmiş bir B filmi. Kumun altında gizlenen ve plaja gelenlere saldıran bir yaratığın yer aldığı filmin başrollerinde David Huffman, John Saxon ve Burt Young yer alıyor. Burt Young’ı Sylvester Stallone ile birlikte kamera karşısına geçtiği Rocky film serisinden hatırlamak mümkün.

Kaliforniya, Venice Plajı’nda bir kişi kaybolur. Los Angeles Polis departmanının anında devreye girmesiyle soruşturma başlar ve olayın bir boğulma olduğu hakkında herkes hem fikirdir. Fakat plajda kaybolan kişilerin sayısı giderek artmaya başlar. Bunun üzerine tekrar soruşturmayı başlatan polis bu sefer de sorumlunun bir seri katil olduğuna karar verir. Kaybolan insan sayısının artması ve kayıplara bir köpeğin de eklenmesiyle ve arkadaşları tarafından kuma gömülen bir kızın kumdan çıkarıldıktan sonra bacaklarının parçalanması sonrasında artık ortada bir seri katilin olmadığı kesinlik kazanır. Artık kumun altında var olan bir “şey” tarafından insanların kaybolduğunun farkına hem polis hem de halk varır. Artık sırada bu canavarı ortadan kaldırmak vardır.

Blood Beach, 80’lerin tipik bir B korku filmi. Bir başyapıt beklemeden yani çok ciddiye almadan izlendiğinde kesinlikle beklentileri karşılayacak türden. Özellikle kumun altında yaşayan ve halka korku salan yaratık fikri oldukça orijinal. Jaws’dan etkilenmelerin de var olduğu filmin bir Amerika yapımı değil de İtalyan işi olduğunu düşünmemek elde değil. Jaws’dan farkı tehlikenin denizde değil kumsalda olması.

Filmde bu orijinal hikayenin yanı sıra gereksiz alt metinler de yok değil. Filmin şüphesiz en başarılı ismi ise üretken aktör John Saxon. Filmin yıldızı olmasa da yarattığı karakter ile varlığını her sahnesinde hissettiriyor. 80’lerin birçok korku filminin aksine Blood Beach, içinde kanın çokça yer almadığı bir film. Korkunç bir film olduğunu söylemek doğru olmaz ama farklı ve özgün bir film dersek de pek yanlış olmaz.

Blood Beach, merakla beklenen, kumsalın altındaki canavarı bize filmin son dakikalarında gösteriyor. Fakat yaratığın biraz hayal kırıklığına sebep olabileceğini söylemeden geçemeyeceğim. 70’li ve 80’li yılların canavarlı filmlerinde çokça yer alan klişe haline gelmiş son bu filmde de kendini gösteriyor ve parçalara ayrılmış canavarı görüyoruz. Bu kadar mı? Tabi ki değil… Kumun altındaki yeni hareketlilik korkunun henüz bitmediğini ve devamının geleceğini bildiriyor.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

blood-beach2

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni