iyiköfüfilm

23
Eyl
2009

Bir Pin-Up Kızı: Yvonne Craig

Kavram-Kuram-Fenomen kategorilerinde yayınlandı. 3 Yorum Var

yvonecraig

Yvonne Craig 1960larda Amerika’da gösterilen, başrollerinde Adam West ve Burt Ward’ın oynadığı ünlü TV dizisi Batman’in güzel Batgirl’ü olarak hatırlanacak bir yıldız. Batman serisinin yanı sıra Craig, başrollerinde Bing Crosby, James Coburn ve Elvis’in oynadığı birkaç filmde de yer aldı.

Bu güzel pin-up kızı 1937 yılında Taylorville, Illinois’de doğdu. Aldığı bale ve dans eğitimi sonrası, bir süre balerin olarak sahnelerde yer aldı. Aldığı bu eğitim oyunculuk kariyerinde de bir artı olarak önemli yerlere gelmesinde yardımcı oldu. Batman’de yer alan bazı dövüş sahnelerinde, Star Trek’de yer alan dans sahnesinde bu yeteneğini de sergileme fırsatı yakaladı.

Kariyerine dansçı olarak başlayan Craig 1959 yılında çevirdiği üç filmle birlikte oyunculuğa geçiş yaptı: The Young Land, The Gene Krupa Story ve Gidget. 1960 da Bing Crosby ile çevirdiği High Time sırasında oyuncu/aktör Jimmy Boyd ile tanıştı ve evlendi. Bir sene sonra ise Seven Women from Hell’de Cesar Romero ile oynadı. Elvis Presley ile It Happened At The World’s Fair ve Kissin’ Cousins da yer aldı.

1967-1968 sezonunda yer aldığı Batman’den sonra tek tük de olsa sinemada ve televizyonda görünmeye devam etti. Kentucky Jones, It Takes a Thief, The Mod Squad ve Emergency de misafir oyuncu olarak yer aldı. 1974 yılında yer aldığı The Six Million Dollar Man’den sonra ise özel işler yapmaya başladı. Bir süre emlak işiyle uğraştıktan sonra, şimdilerde kendisine ait web sitesiyle ilgilenmekte.

yvonecraig01

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Bill aka Uranium Willy
  7 Eki 2009 05:21

  Hmm, these look familiar 🙂 Vyonnne should be promoted more and more. Not too many people of anythng she did outside of Batgirl.

  Sadly I think I going to have to prevent linking to my site since my bandwidth is an expensive issue for me, but I am glad you like Yvonne as well.

  Bill

 • Tolga Demirtaş
  7 Eki 2009 10:23

  your assay about Yvonne was a inspiration for me. thanks to you, many people meet Yvonne Craig in Turkey.

 • Bill
  21 Eki 2009 04:32

  Thanks for not hot linking these my friend. I have lots of bandwidth problems and worry someday my hosting service may cancel my account permanently over the matter. Always happy to see someone was inspired by something I did however. My site does not get many comments but I can tell people are visiting and getting into these great films we love.

  Just did a Hercules post you may like. with some Turkish posters I think.

  Bill

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni