iyiköfüfilm

13
Şub
2009

Benny’s Video (1992)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 1 Yorum Var

bennys1Michael Haneke sineması’nın rahatsız edici  özellikleri olduğunu hepimiz biliriz. Haneke’nin rahatsız edici sineması,  hergün Tv haberlerinde gördüğümüz, artık kanıksamaya başlanan, dünyada bir salgın gibi yayılan şiddete duyduğumuz rahatsızlıktan daha yoğun olabilir mi? Peki nasıl başarıyor Haneke bu kadar gerçeğin içinde bizi sinema filmleriyle tedirgin etmeyi? Benny’s video, bu sorunun cevabını rahatlıkla verebilen bir yapım özgün sinemacıdan. Aile içi iletişimsizliğin diz boyu olduğu bir evde, metal müziği, video kasetleri , Tv de sürekli yayın geçen savaş ve şiddet haberleri, ailesinin kendisine olan sevgi boşluğunu elinden düşürmediği kamerası ile  doldurmaya çalışan genç Benny . Bir gün bir kız ile tanışır, sürekli uğradığı bir video-kasetçi dükkanının önünde. İzleyici Haneke’yi tanıyorsa ve filmde bir iletişimsizlik, bireyse çöküş gözlemliyorsa, bu tanışmanın duygusal ilişkiyle ilgisi olmayacağını çok iyi bilir. Çünkü, Haneke izleyicisine her zaman ” Huzursuz seyirler” diler.

Kızı odasında ağırlayan genç Benny, o kadar enteresan bir sebepten dolayı kızı öldürür ki, neden-sonuç ilişkisine olan yaklaşımlarınızla birlikte  bir anda mantığınız buz dağına çarpar gibi dağılır. Bu dağılma sürecinden itibaren en tedirgin olduğunuz an, Benny’nin suçluluk ya da vicdan gibi kavramlara sahip olmadığını anladığınız andır. Cinayeti öğrenen anne ve babanın aralarında geçen konuşma o kadar ürkütücüdür ki, planlanmamış cinayete, planlı bir örtbas etme süreci karıştıran aile reisi, kutsal aile kavramını Benny’ den daha çok darmadağın etmiştir. Aile, toplumun küçük bir özetidir.benny2-copy

Benny’ nin ailesi, katil olan çocuklarını adalete teslim etmek yerine, cesedi ve tüm olası kanıtları yok etme sürecine girmekle birlikte, aslında tüm değerleri yıkıma götüren bir kararı seçmiş olurlar. Anne-babanın arasında, midesi en sağlam olanın cesedi parçalara ayırıp yok etmesi gerekmektedir seçimleri sonucunda. Peki bu aile sizce çocuğunu koruma içgüdüsünden dolayı mı böyle davranmaktadır? Cinayetten önce ailesi ile arasında görünmez bir duvar olan Benny için, bu koruma içgüdüsü olsa bile, bunu algılamak imkansızdır. Zaten koruma içgüdüsü daha önce de olmamıştır. Kaldı ki izleyici şüphelidir, aile kendi itibarının zedelenmemesi, dış dünyaya olan rollerinde hasar almaması için bunu yapıyor olabilirler.Kızın ailesi yada arayanları olduğu konusunda, Benny’ nin babasını düşündüren tek şey, başka bilenler olması endişesidir. Oğluna tekrar  tekrar sorar ve bir türlü doğru cevap aldığından emin olamaz. Burda bir güvensizlik, iletişimsizlik sembolüdür sorular.

benny31Toplumların ahlaki çöküşü, en küçük birim olan aileden başlar ve domino taşları gibi yayılır, bu yayılma sonucunda ortaya çıkan görüntüler, her gün Tv ekranlarında yayınlanan şiddet ve ölüm sahneleri değil midir zaten. Benny için ölüm kendi kamerasından göründüğünde nasıl olacak içgüdüsü ile gelmiştir, her gün başkalarının kameralarından izlediği ölüme yakın olunca nasıl hissedeceğini merak etmiş olabilir, yada belki merak da değildir. Kendisine sorulan ” neden” sorusuna” çünkü” deyip nokta koyacak kadar izleyiciyi çıldırtan başka karakterler için bakınız: diğer Haneke filmlerinden Funny Games ve 7.Continent. Benim için Haneke’nin “en Haneke” olduğu 3 filmdir. Benny’s video ile birlikte bahsettiğim bu 2 film. Onun özgün ve özel sinemacı kimliğini tanımak isteyenlere başlangıç için ısrarla öneriyorum Benny’s Video’yu.

iyi”kötü film” için yazan: Melisa AYDIN

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Önder
  13 Şub 2009 08:11

  michael haneke’nin duygusal buzlaşma üçlemesi’nin ikincisi olan bu filmde;şiddetin ergenlikte aşılandığını ve şiddetin video,video oyunlarıyla kendine bir yol çizmek isteyen ergenlik çağındaki şehirli gençlerin rol modeli olarak çabuk benimsediğini ve uygulamak istediklerini çarpıcı bir şekilde ailelere ders olarak sunuyor.benny’nin bu gibi şeylerle beynin’nin yıkandığını,gerçekle hayal dünyasının arasında sıkışıklığını,ailesi’nin sorumsuzluğunu ve olaylara yaklaşımlarını çarpıcı bir şekilde anlatıyor.Gerçekten başarılı bi yapıt !

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni