iyiköfüfilm

6
Mar
2011

Basket Case Serisi

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Basket Case ya da bilinen diğer adıyla House of Freaks yönetmenliği ve aynı zamanda senaryosu Frank Henenlotter’a ait Amerika yapımı bir korku-komedi filmi serisi. Yönetmenin kariyerinde yalnızca 9 film olmasına rağmen Henenlotter yaptığı filmlerle B tarzı kork-komedilerde kült mertebesine erişmeyi başarmış bir yönetmen. Seri üç filmden oluşuyor. İlki 1982 yapımı Basket Case, ikincisi 1990 yapımı Basket Case 2 ve üçüncüsü ise 1992 yapımı Basket Case 3: The Progeny. Basket Case serisi tam bir istismar sineması örneği. Üç filmin de özelliği düşük bütçeyle çekilmiş olması ve üç filmin başrolünde de Kevin Van Hentenryck yer alıyor.

Basket Case (1982)

Duane Bradley (Kevin Van Hentenryck) New York’da bir motele elinde büyük bir sepetle gelir. Daha sonra sepetin içinde Siyam ikizi Belial olduğunu öğreniriz. Belial bir insandan ziyade canavara benzemektedir. İkizlerin babaları ve doktorların isteği ile ameliyat edilen ikizlerden Duane’in yaşayacağı, Belial’in ise öleceği düşünülerek ameliyat yapılmış ama Belial de hayatta kalmayı başarmıştır. Şimdi ise ameliyatı gerçekleştiren doktorlardan intikam almak için iki kardeş New York’a gelmişlerdir.

Belial karakteri görüntü olarak izleyiciye garip gelse de korkutucu olmayı başarmış.  Ayrıca özel efektler ve gore sahneler çok başarılı tabii izlerken düşük bütçeyi de göz ardı etmemek gerek. Seri içinde şüphesiz en başarılı olanı.

 

Basket Case 2 (1990)

Serinin ikinci filmi, ilk filmin kaldığı yerden devam ediyor. Kaldıkları otel odasının penceresinden düşen ikizler Duane ve Belial hastaneye kaldırılırlar. O ana kadar gizli olan hayatları artık medya tarafından da keşfedilince, bütün ülkenin ilgisini çekerler. Bu arada uzun süredir görüşmedikleri teyzeleri Granny Ruth (Annie Ross) da durumu öğrenir ve hamile kızı Susan (Heather Rattray) ile birlikte hastaneden ve basından kaçmalarına yardımcı olur. Teyzeleri ikizleri güvende olmaları için kendi evine götürür. Fakat ev çeşitli şekil ve büyüklükte garip, deforme olmuş tiplerle doludur. Fakat bir süre sonra nerde oldukları ortaya çıkınca Duane ve Belial, teyzeleri, Susan ve evdekilerle birlik olup gazetecileri ortadan kaldırma planları yaparlar.

Serinin bu ikinci filmi, ilki kadar başarılı olmasa da yine de izlemeye değer. İlk filme nazaran daha az gore sahne var fakat oyunculuklar nispeten daha başarılı. Ayrıca bütçesi ilk filmden daha fazla olduğu için bunun etkilerini makyajda ve efektlerde de hissetmek mümkün.

Basket Case 3: The Progeny (1992)

Serinin bu filminde Duane, Belial, Granny Ruth ve diğer garip tiplerle beraber Granny Ruth’un eski eşinin yaşadığı yere gitmek üzere bir yolculuğa çıkarlar. Bu arada Belial’in sevgilisi Eve hamiledir ve yine garip şekilli bir sürü çocukları olur. İki polis memuru Belial’in bebeğini kaçırır ve Belial intikam peşine düşer.

Üçüncü film seri içinde en zayıf halkayı oluşturuyor bana göre. Hem oyunculuk hem de senaryo açısından. Fakat diğer iki filmde olduğu gibi bu da izlerken insanı sıkmıyor ve keyifli vakit geçirmenize sebep oluyor.

Video dönemi nostaljisi için ya da hala izlemediyseniz bir hafta sonunuzu keyifli hale getirmek için iyi bir seçim olabilir Basket Case serisi.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni