iyiköfüfilm

9
Şub
2011

Bach Ke Zaraa (2008)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. 5 Yorum Var

Bu defa çok ileri gittin Hindistan! A Nightmare on Elm Street çakması yaptın, tamam dedik. Child’s Play çakması yaptın, tamam dedik. Oldboy’un çakmasını bile yaptın, hatta telif hakkı ödememek, sonradan dava açılırsa “iyi de Oldboy’da adamı 15 sene tutuyorlardı, bizimkinde 14 sene tutuyorlar. Bu senaryo çalıntı değil eheuhehhueheuhe” diyebilmek için ufak tefek çakallıklar da yaptın, ses çıkarmadık. Ama Evil Dead’e bulaşmayacaktın!

Kusura bakmayın ama bu kurnaz pezevenkler Hollywood’dan sonra dünyanın en çok film üreten ülkesi. Ama filmlerinin yüzde doksanı Hollywood filmlerinden arak. Genelde klasiklere bulaşan Hindistan sineması aslında kendi başına gayet güzel örnekler verebiliyorken -aklıma ilk gelen örnek 2009 yapımı 13B: Fear Has a New Address- neden durmadan yeniden çevrimlerle ülkedeki film sektörüne zarar veren yapım şirketlerine ses çıkarmıyor, anlayabilmiş değilim. Genelde mikroskobik bütçelerle çekilen bu filmler hem dış piyasada Hint filmlerine olan inancı sarsıyor, hem de izleyicilerden bir ton küfür yiyorlar. Emeği geçen herkesin bol bol kulaklarını çınlattığım son Hindistan çakması ise Bach Ke Zaraa.

Film, orijinal filmde görünmeyen profesör ve karısı ile başlıyor. Profesör ve karısı seviştikten sonra Necronomicon -yani Ölüler Kitabı’ndaki- sözler ile ormanda ortaya çıkan iblisler profesörün karısını ele geçirir. Profesör, karısını öldürür fakat karısı dirilip tekrar profesöre saldırır. Sonrasında birdenbire film bir video klip ile bölünüyor. Yaklaşık dört dakika süren klipte düzgün fizikli bir abla Hintçe bir disko şarkısı söylüyor. Bunun nedenini asla bulamadım. Açıkçası düşünmedim de. Sonradan filmimizin karakterleri olan gençleri görüyoruz. Normalde filmlerde gençleri arabayla mekana gelirken gösterir, hafifçe de tanıtır. Orijinal Evil Dead de bu kısım uzunca sürüyordu. Bach Ke Zaraa’daki araba sahnesi ise tamı tamına iki saniye.

Gençler bu defa bir kulübeye değil de Florya Halk Plajı benzere bir yere gelip hamak kuruyorlar. Muhtelif yerlerde sevişmeye başlayan iki çiftin dışladığı, orijinal Evil Dead’deki Cheryl’e tekabül eden Sweety karakteri ise plajın arkasındaki ormanlık bölgeden gelen gizemli sesi araştırmaya başlar. Bu gizemli ses ilginçtir ki “Join us!” şeklindeki tırstırıcı ses yerine yine düzgün fizikli bir ablanın “Geeel” diye söylediği bir şarkıdır. Hatun şarkıyı söyleye söyleye fareli köyün kavalcısı misali Sweety’yi olayların geçeceği eve kadar götürür. Evden gelen kahkahalar üzerine tırsan Sweety koşarak arkadaşlarının yanına gider ve bir hayalet gördüğünü söyler. Haliyle arkadaşları dalga geçecektir, zaten Sweety de tanığı olduğumuz üzere hayalet mayalet görmemiştir. Gidip eve bakmaya karar veren gençler geceyi evde geçirmek ister. Bundan sonrası zaten Evil Dead’in aynısı. Ağaçların Sweety’ye tecavüz ettiği sahne biraz daha yumuşatılmış, bolca gore yerine bolca bizim ketçap kullanılmış ve Sweety’yi kapattıkları mahzen kapısı zincirlenmiş bir odaya dönüşmüş. Gerisi hep aynı. Ama kötü halini düşünün. Öyle bir film.

Tahmin ediyorum ki filmin DVD’sinde çıkartılmış sahneler ekstrası yoktur, çünkü filmin kendisi zaten çıkartılmış sahneler gibi bir filme koyulamayacak kadar kötü ve ucuz kopya çekmelerden ibaret. Efekt olarak soba borusunda biriken kurum, daha önce de belirttiğim gibi Bizim ketçap ve birkaç sahnede erimiş dondurma kullanılmış. Daha önce de 1990 yılında Bollywood Evil Dead’i Shaitani Ilaaka adında bir filmle aparmıştı fakat Bach Ke Zaraa hakikatten kelimelerin kifayetsiz kalacağı türden bir film, anlamak için izlemeniz gerekiyor. Sadece hardcorer Evil Dead hayranlarına, onlara da eğer tahammül edebileceklerse tavsiye ediyorum.

Unutmadan, Necronomicon’un burnuna dikkatinizi çekerim.

Mert KUTAY (mert@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • Nekoneko
  10 Şub 2011 17:17

  Wow!

  Can’t understand a word of your review… but the pictures say it all for me!

  Goofy Hindi rip-off of “Evil Dead”? Yep, this one is definitely going on my “To Watch” list.

 • Tolga D.
  10 Şub 2011 22:18

  @Nekoneko: you are right, this is a Hindi rip-off of Evil Dead. You should watch it. I like Hindi rip-offs.

 • Mert Kutay
  11 Şub 2011 00:35

  Hey Nekoneko,
  It’s a mixture of singing, dancing and good ol’ Evil Dead, but not in a good way. So we can say it’s nothing like Evil Dead the Musical. One of the characters have a t-shirt that says “Gorilla Unit” while another has a tee “No. 1″ written on. And Necronomicon in this one needs rhinoplasty. So be warned. I only recommend this to Evil Dead loving masochists.

 • Nekoneko
  11 Şub 2011 05:23

  Hehehe!! I just love truly bad Hindi cinema, so this one looks right up my alley.

  Spent some time “googling” to find a copy but no luck so far… Not to worry though, I’m one persistent lady once a movie catches my interest!

  Love the site, by the way…. all I have to do now is figure out how to translate Turkish, 🙂

 • Mert Kutay
  11 Şub 2011 08:03

  Well, you can always find a download link on various torrent sites, that’s what we all do when it comes to obscure or rare movies like this one.
  Since you admitted you love Bollywood trash, I can also recommend you Papi Gudia (Child’s Play Rip-off) and Click (Shutter Rip-off). I was going to say Hisss but I saw it on your blog. Real nice blog by the way, urged me to see Higanjima which I had for months but haven’t seen.
  And I really can’t say anything about translating Turkish into another language since Google translate translates it so bad and hilarious, almost like the photos from Engrish website. Maybe you can learn how to speak Turkish and enjoy old and insane Turkish movies, hehe.

 • Yorumunuz:


  yeni