iyiköfüfilm

Uzun zamandır böyle bir liste yapmak istiyordum. Filmlerle ilgili çok fazla ayrıntıya girmeden B filmlerde boy gösteren akıllara zarar yaratıkları  sizlerle paylaşmak için kolları sıvadım. (Filmlerle ilgili ayrıntılı yazıları ilerleyen günlerde okuyabilirsiniz.)  Listeyi oluştururken belli bir sayı sınırlamasında kalmadım. Fakat kronolojik olarak 1910’lardan 1960’lı yılların  B filmlerden yaratıkları seçtim.

Hollywood’un milyon dolarlık canavarlarına karşın, oldukça ucuza kotarılmış bu canavarlar, günümüz izleyicisine komik gelse de yaratıcılıkta sınır tanımadıkları ortada.

Peki, bu canavarlar nasıl ortaya çıkıyor? B filmler içindeki oluşum süreçleri neler? Bunları birkaç madde altında sıralamakta fayda var;

1.  Çılgın bilim adamları; Çılgın bilim adamları yaptıkları deneylerle B filmlere yaratıklar konusunda oldukça fazla seçenek sunmuşlardır.
2. Radyasyon; Nükleer bir reaktörden sızan radyasyon ya da bir nükleer bombanın yarattığı etki sonucu ortaya çıkan yaratıklar.
3. Bilinmeyen zaman ve mekanlar; Genelde bilinmeyen bir yerde ya da ıssız bir adada geçer. Kimsenin bilmediği bir yerde neyle karşılaşacağını bilmemenin yarattığı merak ve korkudan beslenir. Bilmediğiniz ve bir yerde ya da zamandaysanız karşınıza muhakkak bir yaratık çıkar.
4. Dondurulmuş yaratıklar; Sıkça kullanılan yöntemlerden birisidir. Buzlar altındaki yaratık binlerce yıl sonra yeniden ortaya çıkar.
5. Uzaylılar; B Film yaratıkları arasında popülasyonu en fazla olan canavar grubudur.
6. Efsaneler ve dini inançlardan beslenen yaratıklar.

Yukarıda canavarları  yaratan etkenleri kısaca özetledikten sonra bu canavarların yapısal özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

1. İnsansı Yaratıklar; B Filmlerde en çok başvurulan yaratık çeşididir. Basit bir makyaj     ya da maskeyle bu tarz bir yaratık elde edilebilir.
2. Doğal organizmalar; Prehistorik döneme ait devasa boyutlardaki canlılardır. Bunlar dev bir goril ya da vahşi bir dinozor olabilir.
3. Teknolojik yaratıklar; Bahsedilmek istenen anlaşılacağı üzere Robotlardır. B tipi bilim kurgu filmlerinde sıkça rastlanan yaratıkların başında gelir.
4. Görünmeyen yaratıklar; B filmlerin vazgeçilmezi en ekonomik yaratıklardır. Bir ayak izi, karanlıktaki gölgeler ya da sadece bir sesten ibaretlerdir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder • can evrenol
  27 Oca 2010 18:33

  The Giant Claw : )
  canavarın boyutları müthiş!!!

  en sondaki red planet da utanmaz bir Forbidden Planet kopyası galba

 • Tolga Demirtaş
  27 Oca 2010 22:44

  bu dönemde çekilmiş okadar çok planet’li film var ki : )

 • Yasin Karakaya
  31 Oca 2010 04:45

  😀 Harika liste bu Tolga.

 • Tolga D.
  31 Oca 2010 05:21

  saol yasin : )

 • A. S. Hakan GÖK
  5 May 2010 09:19

  Mükemmel bir liste:) Bu listenin bir benzeri Türk Sineması içinde yapılabilinir. Özellikle “masal film”lerde bu tür yaratıklara rastlamak mümkün.

 • Tolga D.
  5 May 2010 10:29

  Teşekkürler A.S. Hakan.. yardım edersen bir liste yapabiliriz : )

 • Yorumunuz:


  İyiKötüFilm Hakkında
  İyiKötüFilm Röportajlar
  İyiKötüFilm Bağlantılar
  Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

  İyiKötüFilm Feeds


  İyiKötüFilm
  yeni