iyiköfüfilm

19
Kas
2013

Axe (1977)

İstismar Filmleri Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Axe-1977Yönetmenliğini Frederick R. Friedel’ın yaptığı Axe, 1974 yapımı bir istismar filmi. Video Nasty listesine girip yasaklanan filmin yasaklanmasındaki en büyük etken dönemin video piyasası için düşünülen ismi Axe. Filmin bir diğer ismi de Lisa, Lisa ve büyük bir ihtimalle bu isimle video piyasasına girmiş olsaydı yasaklanmayabilirdi. Çünkü filmde yasaklanmasını gerektirecek derecede şiddet ve çıplaklık mevcut değil. Filmi günümüzde popüler yapan en büyük etken ise filmin Video Nasty listesinde yer alması.

Filmin yapımcıları tarafından pazarlama stratejisi olarak birçok yola başvurulmuş. Bunlardan biri de filmin California’da geçmemesine rağmen Texas Chainsaw Massacre filminin başarısının ardından California Axe Massacre ismiyle pazarlanmaya çalışılması.

Film, senaryo açısından The Last House on the Left’e benzetiliyor. Bir grup gangster, bir cinayete karıştıktan sonra arabayla yola koyulurlar ve bir çiftlik evine sığınırlar. Bu evde Lisa ve engelli dedesi birlikte yaşamaktadır. Saklanmak için evin iyi bir lokasyona sahip olduğunu düşünen gangsterler burada gizlenmeye karar verirler.

Filmde en göze batan karakter Leslie Lee’nin canlandırdığı Lisa. Hemen hemen film boyunca hiç konuşmayan Lisa’yı filmin başında bir tavuğun kafasını baltayla keserken görüyoruz. Bu sahne film boyunca Lisa’nın neler yapabileceği ile ilgili ufak bir ipucu gibi. Ayrıca Lisa ve dedesi (Douglas Powers) filmdeki en inandırıcı karakterler. Filmin yönetmeni Frederick R. Friedel ise filmdeki üç gangsterden birisi olan Billy karakterini canlandırıyor.

Filmde gereksiz uzun tutulmuş sahneler ve anlamsız diyaloglar mevcut. 68 dakikalık bir film olmasına rağmen şaşırtıcı derecede yavaş ilerliyor. Lisa ve dedesi arasındaki hikaye ise seyircinin hayal gücüne bırakılmış ve aslında film boyunca seyircinin merak ettiği soruların başında geliyor ikilinin hikayesi. Lisa’nın ailesinin nerede olduğu, dedesi ile arasındaki soğukluk gibi noktalar bir açıklama yapılmadan izleyiciye sunuluyor.

Filmde çok fazla şiddet içerikli sahne yok. Kanlı sahneler ise oldukça gerçek dışı. Özellikle filmde kullanılan kanın boya olduğu çok belli. Ayrıca ses efektlerinin zamanlamasındaki yanlışlıklar çok amatörce. Filmin sinir bozucu soundtracki de George Norman Shaw’a ait.

Yönetmen Frederick R. Friedel’ın sıradan yönetmenlik kariyeri boyunca BBFC’ye Axe’ı yasaklı filmler listesine aldığı için minnettar olması gerekmekte.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

axe1977

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni