iyiköfüfilm

attack-of-the-50-ft-woman

Nancy Archer (Allison Hayes) hastaneden evine dönerken başına ilginç bir olay gelir. Bir UFO görür. Fakat bir sorun vardır, kimse Nancy’e inanmaz. Bunlara kocası da dahildir. Nancy’nin hala deli olması kocasının da işine gelir, çünkü Honey Parker (Yvette vickers) ile olan ilişkisine bu şekilde devam edebilecektir. Bu arada Nancy hem deli olmadığını kanıtlamak hem de gördüğü şeyi ispatlamak için UFO’yu gördüğü yere tekrar gider. UFO’yu tekrar görür ve uzaylı pilot Nancy’nin yüzüne bir ışık tutar ve onu anormal bir boyuta ulaştırır. Devasa boyutlara ulaşan Nancy kendisini aldatan kocası ve sevgilisinin peşine düşer.

Attack of the 50 Foot Woman B-Film denince akla gelen ilk filmlerden bir tanesi. B-Filmlerde olması gereken kötü efektler, kötü oyunculuk, komik diyalogları filmde fazlasıyla görmek mümkün. Filmin ana karakteri Nancy’i canlandıran Allison Hayes bir starda olması gereken güzel bir yüz, çekici bir vücut ve tabii ki yeteneğine rağmen Hollywood’da hakettiği ilgiyi ve başarıyı yakalayamamış. Bu tarz B-Filmlerde boy göstermiştir.

attack-of-the-50-foot-woman

Bu tarz dev insanlar ya da yaratıklar B-Filmlerde sıkça rastladığımız bir konsepttir. Fakat bu belki de ilk kez yapılmış olan “dev-kadın” filmidir. Bu yüzden de feminist bir söylem taşıdığını da söylemek mümkün. Film düşük bütçesine rağmen, gişede iyi bir hasılat elde ederek bir devamının çekilmesi gündeme gelir. Hatta senaryosu bile hazırken, daha yüksek bütçeyle ve renkli olarak çekilecekken proje askıya alınır. Yıllar sonra 1980ler de Jim Wynorski 1958 yapımı bu filmin bir remake’ini çekmeye karar verir. Başrolde ise 80lerin B-Film kraliçelerinden Sybil Danning’e karar verir. Fakat bu filmde yapılamaz ve en son 1993 yılında filmin tekrarı Christopher Guest tarafından yapılır. Başrolünde ise Daryl Hannah oynamıştır.

1995 yılında B-Filmleri’nin ünlü yönetmeni Fred Olen Ray Attack of the 60 Foot Centerfold ismiyle filmin parodisini çeker. Film orijianl filmle senaryo açısından çok benzerlik içermemekte. Fred Olen Ray’in filmlerinde sıkça yer verdiği güzel, iri göğüslü kızları bu filmde de görmek mümkün.

Link: Attack of the 50 Foot Woman (1958) iyikotufilm.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni