iyiköfüfilm

14
May
2014

Aşka Susayanlar, Seks ve Cinayet (1972)

Giallo Yeşilçam kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

aska-susayanlar-seks-ve-cinayet“Giallo” İtalyanlara özgü bir tür olsa da Yeşilçam da buna kayıtsız kalmamıştır. Kalıcı bir izlenim bırakabilmesi için bir giallo’nun özel bir şeye ihtiyacı vardır. Örneğin, etrafta hiçbir ağaçtan iz yokken ağaçtan atlayarak insanlara saldıran bir katil.

Aşka Susayanlar, Seks ve Cinayet, giallo türü için çıtayı yükseltmiş filmlerden biri olan The Strange Vice Of Mrs. Wardh‘ın birebir yeniden çevrilmiş Türk yapımı versiyonu. Ancak Strange Vice bir E.T. ya da Ghostbusters değil -araklanmış Türk yapımı filmlere genelde malzeme olan dünya çapında fenomen haline gelmiş filmlerden değil. Diğer bir deyişle Strange Vice‘ı uyarlamak License To Drive‘ı uyarlamak gibidir. Her iki film de küçük bir grup için başyapıt olsa da geniş yankı uyandırmaz. Yapımcıların 1962 hiti “Sealed With A Kiss”i filmin müzikleri arasına eklemelerinin nedeni de muhtemelen budur. İnsanları bir şekilde çekmek zorundasınız.

Siyah bir trençkot, siyah eldivenler, siyah fötr şapka giyen ve güneş gözlükleri takan bir adam kareye girer ve çıplak kadınları jiletle öldürür. Çıplak kadınlar çıplaktır çünkü hiçbirisinin iç çamaşırına verecek parası yoktur. Bu sırada, Mine isimli bir kadın Meriç isimli bir adamla evlidir ama bu cinsellikten yoksun bir evliliktir. Tarık isimli bir tecavüzcüyle bir zamanlar yaşadığı sadomazoşist ilişki Mine’nin aklından çıkmamaktadır. Katilin ise bunlarla hiçbir alakası yoktur. Çok geçmeden modern dans partileri yapılır, gece yarısı karanfiller dağıtılır, insanlar birbirini aldatır, silahlar sıkılır, sinir krizleri geçirilir, parendeler ve uçan tekmeler atılır. Eğer bütün bunları takip etmek zor geldiyse endişelenmeyin. The Strange Vice Of Mrs. Wardh‘ı seyredebilirsiniz ve bu film yine de size anlamlı gelmeyecektir.

Aşka Susayanlar, Seks ve Cinayet, Türk yapımlarına has mantıksız anlatım geleneğini devam ettiriyor. Bu beklenen bir durum ve Türk yapımlarını bu kadar zevkli yapan özelliklerden biri de bu. Dikkatimizi vermemiz gerekmiyor. Bu abartılı karikatürümsü melodramlarda Türk Örümcek Adamların seri katil olacağını, konunun Jaws‘tan alınacağını, Türk Oliver Hardy‘nin çocukları tokatlayacağını veya bunun gibi kombinasyonlar olacağını biliyoruz. Bu detaylar hikayeyi değil aldığımız keyfi besleyen şeyler. Ve tipik olarak ucuz yapımcılık teknikleri bu detayları tamamlıyor. Aşka Susayanlar’da kullanılan metotlar sadece tamamlayıcı değil. Bunlar sevinç gösterisi yapmamızı sağlayan birer devrim.

Filmin müzikleri anlamsız şekilde bir araya getirilmiş hissi veriyor. Her beş saniyede bir yeni bir parça başlıyor. Çoğu zaman bu parçalar birbirinin üstüne biniyor. Nadiren bir parça on saniyeden fazla devam ederse bu da üzerine eklenecek beş farklı şarkı için arka plan oluşturuyor. Bunun yarattığı etki beş aynı anda on beş turntableda rastgele çalmaya başlayıp “kayıt” tuşuna basmalarına benzer bir etki yaratıyor. Kafa karıştırıcı ve manyakça. Ve hiçbir zaman bitmiyor. Filmin kurgusu da aynı şekilde ilerliyor, tıpkı şizofrenik bir görüntü akını. Olaylar o kadar hızlı ilerliyor ve film o kadar rastgele kesilmiş ki anlamak için zaman kalmıyor. Sanki birisi daha uzun bir filmden en sevdiği bölümleri almış ve bunları kronolojik sırasıyla birleştirmiş. Bununla birlikte yapımcıların kendi İtalyan stillerini ürettikleri de çok açık. Bir direksiyonun altından, kokteyl bardağının arkasından çekilmiş kareler ve uzun ve boş zoomlamalar. Bir cinayet sahnesine yanıp sönen yeşil ve kırmızı ışıklar eşlik ederken sevişme sahneleri bir sirk aynasından çekilmiş.

Aşka Susayanlar, Seks ve Cinayet, Casus kıran veya Death Warrior gibi tüm zamanların en iyi Türk filmleri düzeyinde değil. Süresi 58 dakika olmasına rağmen çeşitlilikten yoksun. Ama kimin umurunda, eğer her giallo bunun kadar absürt bir şekilde yapılmış olsaydı bunlardan daha fazlasını izlerdim.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

aska_susayanlar_seks_ve_cinayet_2

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni