iyiköfüfilm

7
Şub
2010

Angels Hard as They Come (1971)

B-Film İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Biker filmler, 50’lerin başından itibaren sinemada yer almaya başlamış, istismar sinemasının bir alt türünü oluşturmuştur. Karakterlerini anlaşılacağı üzere motosiklet kullanan asi gençler oluşturur. Bu gençler çoğunlukla illegal biçimde toplanan bir motosiklet kulübünün üyeleridir. Bu türden kulüpler 40’lı yılların sonunda, 2. Dünya Savaşı’nın sonrasında Amerika’nın batı kıyılarında açılmaya başlamış.  Bu kültürün sinemaya ilk yansıması ise, 1953 yapımı Marlon Brando’nun oynadığı The Wild One filmiyle olmuş. 65 yılında Russ  Meyer’in Motorpsycho filminin ardından, 66 yılında The Wild Angels ve 67 yılında Devil’s Angels filmleri gelmiş. Fakat tür asıl başarıyı ve ünü 60’ların ortasında Hells Angels on Wheels ile yakalamıştır. Birçok bağımsız film yapımcısı 70’lerin başlarına kadar, düşük bütçeli biker filmleri yapmışlar. 70’lerin başından itibaren de biker film trendi yavaş yavaş geçmeye başlamıştır. Ayrıca birçok ünlü aktör, ilk oyunculuk denemelerini bu türe ait filmlerde gerçekleştirmiştir. Jack Nicholson, Bruce Dern, Harry Dean, Dennis Hopper bu aktörlerden bazıları.

Yönetmenliğini Joe Viola’nın yaptığı Angels Hard as They Come, biker filmler içerisinde önemli bir yere sahip filmlerden. Yapımcılığı ve senaristliğini Jonathan Demme’nin üstlendiği film, 60’lar ve 70’ler istismar sineması severler için biçilmiş kaftan adeta.

Filmin konusu ise kısaca şöyle: Bir uyuşturucu alışverişi polislerin ortaya çıkmasıyla başarısız olur. Bunun üzerine alışverişi tamamlamak üzere iki çete birkaç gün sonra çölde buluşmak üzere anlaşırlar. Angels kulübü üyeleri buluşma yerine doğru giderken, yolda Dragons’larla karşılaşırlar ve hayalet bir kasabadaki, hippilerin de olduğu bir partiye davet edilirler. Dragonların lideri General, psikopat bir adamdır ve yardımcı da Axe da pek tekin biri değildir. Partide hippi kızlardan birinin öldürülmesi ile olaylar başlar. Dragonlara göre cinayeti işleyen Angels’dan birisidir.

Angels Hard as They Come birçok açıdan büyüleyici bir film. Aslında konu olarak da günümüz çağdaş filmlerinden aşina olduğumuz bir konuyu işlemekte. Hippilere yaklaşımı da farklı. Hippiler genelde barış yanlısı humanist tipler olarak hafızalarımızda yer etmişken filmde karşımıza çıkan hippi karakterleri şiddet yanlısı suç işlemeye eğilimli tipler.

Yukarıda da bahsettiğim gibi Angels Hard as They Come, biker türü için önemli bir film olmasına karşın, yönetmeni olan Joe Viola’nın çok üretken bir yönetmen olduğunu söylemek zor. Filmimiz yönetmenin sinematografisindeki iki filmden ilki. Diğer film de bir istismar alt türü olan “Women in Prison” tarzındaki The Hot Box (1972)’dır.

Link: Angels Hard as They Come (1971)www.iyikotufilm.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni