iyiköfüfilm

2
Nis
2012

Andy Warhol’s Trash (1970)

B-Film İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Trash, yönetmenliği ve senaryosu Paul Morrissey’e ait 1970 yapımı bir Amerikan filmi. Başrollerinde Joe Dallesandro, transseksüel oyuncu Holly Woodlawn ve Jane Forth’un oynadığı film Andy Warhol’s Trash ismiyle de biliniyor. Joe Dallesandro, The Loves of Ondine, Lonesome Cowboys ve Flesh gibi Andy Warhol-Paul Morrissey filmlerinde rol almış bir oyuncu ve Morrissey’in gözde yıldızlarından. Dallesandro her ne kadar ana akım filmlerde yer almış bir yıldız olmasa da 20.yy Amerikan underground filmlerinin en ünlü erkek seks sembollerinden birisi ve aynı zamanda gay kültürünün de.

Pop Art akımının en önemli temsilcisi olan Andy Warhol, bilindiği üzere resim, müzik, heykel ve film alanında ürünler vermiş bir sanatçı. Çalışmalarını The Factory isimli stüdyosunda gerçekleştiren Warhol, yönetmen Morrissey ile ortaklaşa filmlere imza attı. Warhol’un süperstarı olarak da bilinen Morrissey’in filmlerindeki cesur ve avangart yaklaşımı Warhol ve The Factory ile olan birlikteliğine de bağlı aslında.

Andy Warhol, Paul Morrissey ve Joe Dallassendro işbirliğinin üçlemesi olan Flesh, Trash ve Heat filmlerinin ikincisi olan Trash, bir eroin bağımlısı olan Joe’nun (Joe Dallesandro) kız arkadaşıyla (Holly Woodlawn) olan problemli ilişkisi çevresinde gelişiyor. Filmde bolca grafik seks sahneleri, uyuşturucu kullanımı ve çıplaklık görmek mümkün.

Film kesinlikle tüm zamanların en efsanevi underground filmlerinden biri. Aslında iyi de bir amacı var özünde. Paul Morrissey bir röportajında filmde, uyuşturucu bağımlılarının “trash” (çöp) den başka bir şey ifade etmediğini göstermek istediğini belirtiyor. Diğer Andy Warhol yapımlarında rastlamadığımız şekilde gerçek bir hikayeye dayanan film oldukça dokunaklı aslında. Sempatik karakterler ve başrol oyuncularının başarılı performanslarıyla daha da şaşırtıcı bir sonuç çıkmış ortaya. Oldukça düşük bütçesine rağmen, yönetmen elindeki sınırlı imkanları en iyi şekilde kullanarak iyi bir iş çıkmasını sağlamış. Filmin süresi yaklaşık 2 saat kadar fakat Paul Morrissey filmi iyi bir hızda tutmayı başarmış ve uzunluğuna rağmen izleyiciyi sıkmayan bir film ortaya çıkmış.

Filmin kesinlikle her zevke hitap etmeyeceği bir gerçek. Uyuşturucu kullanımının olduğu sahneler çoğu kişi için oldukça rahatsız edici. 60’ların belgesel tadında olan bu filmi underground filmlerden hoşlanan İyi “Kötü Film” takipçilerinin es geçmeyeceğini düşünüyoruz.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni