iyiköfüfilm

23
Kas
2012

Alucardos Portrait of a Vampire (2010)

Korku Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Açık söylemek gerekirse bu belgeseli izlemeden önce ne Alucardos ne de Juan Lopez Moctezuma hakkında bir bilgim vardı. Pera müzesinin etkinliği sayesinde bu deli-dahi sanatçı hakkında bir fikir edinme şansı yakaladım.

“Alucardos, Bir Vampirin Portresi”, 2010 yılında Ulises Guzmán tarafından yapılmış Meksika yapımı bir belgesel. 1977 yılında çekilmiş kült Meksika filmi Alucarda’nın yapım aşamasını anlatan, daha doğrusu filmin iki hayranının, filmin kendi hayatları üzerindeki etkisine odaklanan, onların filmi ilk izledikleri dönemlerde neler hissettiklerini, psikolojilerini ve yaşamlarını nasıl etkilediklerine değinen ilginç bir belgesel. Ayrıca Alucarda’da görev almış senarist, oyuncu ve set ekibinden kişilerle de söyleşiler bulunuyor. Bununla da kalmayıp, Juan Lopez Moctezuma’in son günlerine, onun sinemaya, daha doğrusu Alucarda’ya olan saplantısına da bir takım psikanalizler yapmaktan da geri kalmıyor. Hayatı boyunca kazandıklarını hep sinemaya yatırmış, ama pek de karşılığını alamamış ve ziyadesiyle aklını ve sağlını yitirmiş bir insan profili çıkıyor karşınıza.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, bu belgeseli seyretmeden önce Juan Lopez Moctezuma sineması hakkında bir bilginiz yok ise, e tabi ki Alucarda’yı da seyretmediyseniz ilk başlarda belgeselin ne anlatmaya çalıştığını anlamanız biraz zorlaşıyor. Filmin çok azılı iki hayranı Manola ve Lalo araştırmaları sonucunda Yönetmen Juan Lopez Moctezuma’nın hafıza kaybı sebebiyle bir akıl hastanesinde yattığını öğrenirler. İkili, yönetmeni üç günlüğüne hastaneden kaçırır ve onu filmlerini çektiği mekânlara götürürler, böylece yönetmenin hafızasını yavaş yavaş geri kazanmasını sağlarlar. Moctezuma’nın hastalığında ve son günlerinde yanında olan yine bu ikili olacaktır.

Sınıflandırılması zor, ilginç bir çalışma olmuş “Alucardos, Bir Vampirin Portresi”. Arada gördüğümüz canlandırma kısımlarda yine karakterlerin hayal dünyasından kesitler sunuyor bize. Kısaca yönetmen Ulises Guzmán keşfedilmesi gereken bir filmin ve yönetmenin keskin bir portresini sunuyor bize.

Emre Erköse

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni