iyiköfüfilm

10
Şub
2009

Altered States (1980)

Bilimkurgu Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

altered-statesKen Russell mahsulu ilginç bir film Altered States ayrıca yönetmenin en ünlü filmi de diyebiliriz. Filmografisinde belki de en piyasa işi film. Tabii bu tabiri filmi kötülemek için kullanmıyorum. Ayrıca bu  durum filmin kendine has olmasını engellemiyor.  Ama Russel genel de, Peter Greenaway kadar tutulmasa da entellektüel / tuhaf filmlere sahip. Aslında filmin yapımcısı Arthur Penn’di fakat anlaşmazlıklar  yüzünden koltuğunu K.Russell’ a  bırakıyor, film Paddy  Chayefsky’nin bir romanından uyarlanmış.

Her ne kadar Russel’ın filmleri yoğun ve yorucu bir altyapıya sahipse de -evet tıpkı Greenaway gibi- Altered States en anlaşılır ve makul yapımlarından biri…genel izleyici kitlesine daha yakın duruyor. İzolasyon, başarı saplantısı ve uzaklaşma gibi ruh hallerini gayet vurucu bir şekilde veriyor.

Filmin konusuna gelecek olursak; Professor Eddie Jessup bir bilim adamıdır arkadaşı fizikçi Arthur Rosenberg ile gizli bir takım deneyler yapmaktadırlar. Prof. Eddie Jessup deneylerinde denek sandalyesinde kendini oturtmaktadır. Şöyle ki bir izolasyon tankına kendini kapatır bu tank ses ve ışık geçirmemektedir. içi yarıya kadar 36 derecenin biraz altında tuzlu su ile doludur (tam 36 derece olursa vücut dışarı ısı veremez ve kendi ürettiği ısı ile pişmeye başlar). tankın içine giren kişi suyun üzerinde batmadan durabilmektedir, yani görme duyma ve dokunma duyuları beyne hemen hemen hiç bir şey göndermemektedir bunu beyinde yarattığı etkiyi görmeye çalışır ama hiç bir sonuç elde edemez. Daha sonra bir arkadaş grubunda tanıştığı Prof. Eduardo Eccheverria Eddie’ ye Güney Amerika yerlilerinin kullandığı bir çeşit mantardan ve yarattığı halüsinasyonun gerçekliğinden bahseder. Eduardo ve Eddie yola koyulurlar yerlileri bulurlar ve ritüellerine katılmak için izin alırlar. Eduardo Eddie’yi mantar konusunda uyarır. Mantarın yarattığı etkinin çok kuvvetli olduğu insanı geçmişe alıp götürdüğünü anlatır.( buradaki geçmiş dün ve ya bir kaç yıl öncesi değil insanın ilk ortaya çıktığı zaman dilimi ) Eddie varoluşumuzdan itibaren bütün bilgilerin beynimizde kodlandığını savunur ve bu mantar karışımının bu kodları açığa çıkarmada yardımcı olacağını düşünür. İzolasyon tankı deneyelerini bu karışımı alarak yapmaya başlar. İlk deneyden sonra hemen bir röntgen filmi çektirir, iskelet yapısı bir gorilinkiyle aynıdır. Evet çılgın profesörümüz zaman ve mekan kavramlarını alt üst etmiştir.

altered5

alteredstates2

Film bundan sonra daha da hareketlenmeye başlıyor doktorun yaşadığı mutasyonu görmek etkileyiciydi. Görsel efekt olarak belki çoğu kişinin hoşuna gitmeyebilir ama ben gayet başarılı buldum. Zaman, mekan, gerçeklik, varoluş, aşk ve tanrı kavramları ile bir sürü sorular varken gerçek olan aşktır! diyerek  bitmesi de filmin tek kötü tarafı.

Öteki Sinema‘da yazdığım kendi yazımdır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni