iyiköfüfilm

22
May
2012

7 Grandmasters (1980)

Dövüş Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Komedi ve aksiyonun iç içe geçtiği filmin yönetmen koltuğunda Joseph Kuo yer alıyor. Tartışmasız yönetmenin en başarılı filmlerinden biri olan 7 Grand-Masters, gerçek kung fu araştırmacıları tarafından en iyi dövüş sanatları filmlerinden birisi olarak da gösteriliyor.

7 Grand-Masters, bir öğretmen (San Kwan Chun) ve 7 büyük ustayı yenecek kişiyi arayışı etrafında geçiyor. Öğretmen ve öğrencileri bu arayış için neredeyse bütün Çin’i dolaşırlar. Öğrencilerinden Lee Yee Min, öğretmenine kendisini de seçmesi için çok baskı yapar. Seçilse de çoğu kez çabaları başarısızlıkla sonuçlanır. Kendisinden yaşça daha büyük olan sınıf arkadaşlarıyla da çoğu kez çalışmalar yapar. Lee Yee Min’in kung fu’ya olan isteği babasının arkadaşça bir düelloda öldürülmesi sonucu ortaya çıkmıştır ve babasını öldüren kişiyle kendisi de düello yapıp onu öldürmek en büyük amacıdır. Daha sonra öğrenir ki babasının düelloda ölümüne sebep olan kişi kendi öğretmenidir. Babasının intikamını alacağına dair verdiği yeminin sonucu öğretmeniyle dövüşürler. Dövüş tarzları ve teknikleri aynıdır. Başka bir öğretmenden öğrendiği bir taktik sonucu öğretmenini kötü bir şekilde yaralar fakat öldürmez. Gizli öğretmeni ortaya çıkar ve babasının asıl katilinin kendisi olduğunu itiraf eder. Bu sefer yaraladığı öğretmeniyle birlik olup babasının intikamını beraber almaya karar verirler.

7 Grand-Masters, yaratıcı dövüş sahneleriyle gerçekten çok başarılı bir dövüş sanatları filmi. Zaman zaman mizah ögelerini de içinde barındırırken, bu da tolere edilebilecek bir düzeyde ve hatta güzel bir tat katmış filme. İyi bir senaryoya sahip filmde, artık her kung fu filminde görmekten bıktığımız bayat hareketlerden ziyade farklı tarzlarda dövüş stillerini görmek mümkün. Her ne kadar filmin sonu tahmin edilebilir bir bitişe sahip olsa da yine de heyecan verici ve keyifle kendini izlettiriyor. Zaman zaman bazı zayıflıklar olsa da hikaye bunları görmezden gelmemizi sağlıyor ve izleyici bir sonraki dövüşe odaklanıyor.

Linn Haynes adındaki bir araştırmacıya göre ise film gerçek bir Pai Mei kung fu ustası olan Cheung Lai-Chun’un hayatı üzerine kurgulanmış. Bu kişi 1940’ların ortasında Çin’de dövüşen en iyi kung fu uzmanlarından biri olarak gösteriliyor. Pai Mei karakterini en çok Kill Bill filminde Gordon Liu’nun canlandırdığı bembeyaz kaşlı kişi olarak hatırlamak mümkün. Zaten Pai Mei’nin kelime anlamı da “Beyaz Kaş”.

7 Grand-Masters uzun ve başarılı dövüş sahneleriyle, hikayesiyle, diyaloglarıyla ve başarılı oyunculuklarıyla keyifli bir kung fu filmi. Dövüş sanatları filmlerinden hoşlananlar için kesinlikle izlenmesi gerekli bir klasik.

Tolga Demirtaş (tolga@iyikotufilm.com)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni