iyiköfüfilm

13
Mar
2010

11 Days, 11 Nights (1986)

İstismar Filmleri kategorilerinde yayınlandı. Yorum Yok

Joe D’Amato ismi birçok kişi için tanıdık olmasa da “11 Days 11 Nights” filmi birçok kişiye tanıdık gelecektir. İtalyan istismar sinemasının en yaratıcı isimlerinden olan Joe D’Amato’nun filmi, Kim Basinger ve Mickey Rourke’un başrolünü oynadığı 9 ½ Weeks (1986) filminin bir taklidi.

Film 1986 yapımı olmasına rağmen ülkemizde gösterime 1991 yılında girmiş ve o dönemde 22 hafta gibi uzunca bir süre vizyonda kalmış. 90’lı yılların sonlarına kadar Beyoğlu’nda iki film birdenli sinemaların önünde afişlerini gördüğüm film belki de ülkemizde vizyonda en uzun kalmış filmdir.

Filmin ülkemizde gösterime girme süreci biraz sancılı olmuş; sansür kurulu ilk başlarda filmin gösterimine izin vermemiş ama Danıştay kararıyla film vizyondaki yerini alabilmiş.

Filmimiz bir mühendis olan Michael Terenzi (Joshua McDonal)’nin evliliğine 11 gün kala tanıştığı Sarah Asproon (Jessica Moore) adındaki genç ve güzel bir kadınla yaşadığı tutku dolu 11 günü anlatmaktadır. Film oldukça ağır ilerlemesine karşın izleyiciye vaat ettiği çıplaklığı sunmakta oldukça bonkör davranıyor. Bir erotik filmden beklenmeyecek cesur sahneler Joe D’Amato estetiğiyle harmanlanınca izlemesi keyifli bir film ortaya çıkmış. Filmin  “9 ½ Weeks”in bir taklidi olduğunu söylemiştik ama birebir kopyası olmadığını da belirtelim. 11 Days 11 Nights’daki Sarah’ın Michael’i bir direğe bağlayıp üzerine bir kavanoz balı boca edip seviştikleri sahnenin 9 ½ Weeks’ın hangi sahnesinden esinlendiğini söylememe sanırım gerek yok. Film bunun gibi birkaç esinlenme(!) sahnesinin dışında kendine münhasır bir D’Amato filmi.

D’Amato’nun çektiği birçok erotik ve porno filmin yanında 11 Days 11 Nights filmi gerçek bir sanat eseri gibi durmakta. Oyunculuk olarak gayet başarı olan film yine yönetmenin usta işi sahneleriyle erkek izleyiciyi ideal bir fantezi dünyasının içine sürüklüyor.

Filmin bir diğer özelliği de bizlere Jessica Moore gibi bir güzelliği bütün ihtişamıyla gözler önüne sunması. J. Moore sinema kariyerine yine bir D’Amato filmi olan The Convent of Sinners (1986) filmiyle başlamış, erotik ve korku filmlerinde boy göstermiştir.

Filmin başarısından sonra devam filmini çekmeye karar veren D’Amato 11 Days 11 Nights Part 2: ‘The Sequel'(1988) filminde de Jessica Moore’a başrolü vermiş bu filmde ise Moore yazacağı romanına malzeme toplamak için bir fahişe gibi davranan bir yazarı canlandırıyor. İkinci film ilk filme göre daha fazla seks ve çıplaklık içermesi ve temposuyla ilk filmden ayrılıyor. Ayrıca belirtmek gerekir birçok kaynakta bu film 11 Days 11 Nights’ın bir devam filmi olarak değil “Top Model” adıyla ayrı bir film olarak anılmakta. D’Amato’nun bu serideki son filmi ise 11 Days, 11 Nights 2 (1990)’dır. Film erotik atmosferinin yanı sıra içerdiği gerilim öğeleriyle de serinin diğer iki filminden ayrılıyor.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebookta paylaş Twitterda paylaş Mail ile gönder  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorumunuz:


İyiKötüFilm Hakkında
İyiKötüFilm Röportajlar
İyiKötüFilm Bağlantılar
Extreme Haribo Giallo For Dummies Immoral Tales Kahramanlar Sinemada Korkucu Once upon in a time in Western Öteki Sinema Sinematik Ters Ninja

İyiKötüFilm Feeds


İyiKötüFilm
yeni